یکی از روش های مراقبت از مو ، نحوه شستن موی سر است. این مسئله بسیار مهم است چرا که نوع شامپوی مورد استفاده برای شستن موها و روشی که اینکار را انجام می دهد، به شدت بر روی استحکام ریشه مو تاثیر می گذارد. فولیکول مو بسیار سست و آسیب پذیر است و کوچکترین فشار منجر به مرگ فولیکول مو و ریزش خواهد شد. همچنین اگر به درستی موهای خود را نشویید، ساقه مو به تدریج شکسته و بد فرم می شود.


چند نکته در روش صحیح شستن مو

1-     ابتدا موهای خود را با بخار گرم، بخور دهید.
این مرحله را تقریبا هیچ کس انجام نمی دهد. در طول روز، گرد و غبار و خاک بر روی موها نشسته و منافذ آن را می بندد. در ابتدا باید این منافذ را باز کنید. برای این منظور حوله ای را با آب داغ شسته و آب آن را کامل بگیرید. اکنون این حوله نم دار را 20 دقیقه روی موها گذاشته و سپس دوش بگیرید.
2-    میزان شامپوی مورد استفاده باید متناسب با حجم مو باشد.
به خاطر داشته باشید که مقدار شامپوی مورد استفاده برای هر فرد متناسب با حجم موهای او است. قطعا یک خانم به مقدار شامپوی بیشتری نسبت به آقایان نیاز دارد.
3-    به مدت زمان ماندن شامپو روی مو دقت کنید.
به طور کلی این مطلب را به خاطر داشته باشید که لازم نیست شامپو روی مو باقی بماند چرا که هدف، شستن پوست سر از طریق ماساژ دادن است. لذا وقتی این کار را انجام دادید، موهای خود را بشویید. البته این موضوع با مبحث شامپو درمانی فرق دارد.
4-    برای شستن مو با شامپو، حتما با دست کف درست کنید.
توصیه می کنیم که مستقیما شامپو را روی موهای خود نزنید بلکه ابتدا با مالش دست ها به هم، کمک کنید تا کف درست شده و کف را به موهای خود بزنید.
5-    با سر انگشتان، پوست سر را ماساژ دهید.
بعد از پخش کردن کف روی مو، با سر انگشتان خود پوست سر را ماساژ دهید. با این کار هم فشار زیادی به مو وارد نشده و پوست سر به خوبی تمیز می شود، هم اینکه این کار نوعی ماساژ درمانی است که باعث افزایش جریان خون به سر می شود. در واقع این روش شستن باعث می شود مواد مغذی بیشتری به ریشه مو برسد.
6-    موها را با آب ولرم بشویید.
باور غلطی که در میان اغلب افراد وجود دارد این است که هر چه آب گرم تر باشد، موها بهتر تمیز می شوند. آب داغ باعث از بین رفتن چربی طبیعی مو و در نتیجه از دست رفتن رطوبت مو می شود. در چنین شرایطی به خشکی مو مبتلا خواهید شد.
7-    مدت زمان دوش گرفتن را کوتاه کنید.
به خاطر داشت هباشید که هر اندازه مدت زمان دوش گرفتن طولانی تر باشد، به همان اندازه موها شکننده تر می شوند و دلیل آن، وجود بخار آب حاوی کلر در حمام، استفاده بیشتر از شامپو و فشار آب روی موها است.