با توجه به اینکه پوست خارجی ترین لایه بدن است، همواره در معرض آلودگی های محیط قرار دارد که لازم است این آلاینده ها و میکروب ها از روی پوست پاک شوند. برای این منظور می توانید از پاک کننده صورت استفاده کنید. استفاده از مواد آرایشی نیز یک لایه بر روی پوست ایجاد می کند که از طریق مسدود نمودن منافذ پوستی، از تنفس پوستی جلوگیری کرده و منجر به آسیب به سلول های آن می شود. اشتباهی که اغلب افراد مرتکب می شوند این است که از پاک کننده صورت به جای آرایش پاک کن استفاده می کنند در حالی که این دو با هم تفاوت دارند. ادامه مقاله را با دقت مطالعه کنید.

تفاوت آرایش پاک کن و پاک کننده صورت

در طول روز، آلاینده های هوا، گرد و غبار و باکتری ها بر روی پوست نشسته و به داخل منافذ پوست نفوذ می کند. در این صورت اگر صورت خود را تمیز نکنید، بسته شدن این منافذ باعث بروز عارضه های پوستی همانند جوش صورت خواهد شد. پاک کننده صورت از موادی تشکیل شده که می تواند تمامی این میکروب ها و آلودگی ها را از روی پوست بردارد. پاک کننده های صورت در فرم های مختلف شامل ژل شستشو، فوم، کرم و... تولید می شوند. در واقع پاک کننده صورت به لایه برداری پوست کمک می کند در نتیجه نباید هر روز از این مواد استفاده کنید بلکه در بازه های زمانی منظم به سراغ استفاده از پاک کننده های صورت بروید.
آرایش پاک کن، به مواد گفته می شود که قرار است عمل پاک کردن آرایش را انجام دهد بدون اینکه به چربی طبیعی پوست آسیب وارد کند. در صورتی که امکان شستن آرایش از صورت برای شما فراهم نباشد، کافی است یک آرایش پاک کن همراه خود داشته باشید تا این مواد از روی پوست برداشته شده و منافذ باز شود. 
همانگونه که از مطالب گفته شده متوجه شدید، پاک کننده صورت قدرت بیشتری دارد چرا که قرار است علاوه بر آلودگی ها، باکتری های مضر پوست را هم از بین ببرد. در نتیجه شما نباید به عنوان آرایش پاک کن استفاده شوند. مواد آرایشی، پوست را تحریک می کنند لذا اگر از پاک کننده صورت استفاده کنید، لایه برداری عمیق تر انجام گرفته و ممکن است به پوست آسیب بزند.