درست است که فرآیند طبیعی بدن به گونه ای است که با افزایش سن، پوست پیر و چروکیده می شود اما نحوه مراقبت از پوست تعیین کننده سرعت پیر خواهد بود. برخی از افراد در زمان جوانی، ظاهری افسرده داشته و به پیری زودرس مبتلا می شوند. اما امروزه روش هایی وجود دارد که با رفع چروک و لکه های پوستی، ظاهر شما را جوان و شاداب می کنند و در این میان می توان به لیزر پوست اشاره نمود. اخیرا این روش جایگاه بسیار ویژه ای در میان مردم به دست آورده و تاثیر بسیار زیادی در بهبود سلامت پوست و جوانسازی دارد.

مزیت های لیزر پوست

1-    لکه های پوستی را درمان می کند.
یکی از عارضه های پوستی به دلایلی همانند نور خورشید، خوردن دارو، بارداری و.. رخ می دهد، بروز لکه های پوستی است. برخی از لکه ها ماندگار شده و تنها راه درمان ان ها، استفاده از لیزر است. نحوه عملکرد لیزر به این صورت است که بعد از تابیده شدن امواج به لکه های پوستی، انرژی نورانی به گرما تبدیل شده و این افزایش دما منجر به حذف لکه ها خواهد شد. مدت زمان تابش و قدرت آن، بسته به نوع لکه متفاوت خواهد بود.
2-    بیماری های پوستی را درمان می کند.
برخی از عارضه های پوستی همانند جوش صورت را می توان با لیزر درمان نمود. البته ابتدا باید شرایط پوست شما توسط متخصص بررسی شده و در صورت صلاحیت، لیزر درمانی انجام گیرد.
3-    پوست را جوان می کند.
زمانی که امواج نور به پوست می تابد، انرژی موجود در آن به سلول های پوستی منتقل شده و منجر به افزایش قدرت سلول ها در تولید کلاژن خواهد شد. بعد از چند جلسه لیزر درمانی در محل چروک و خطوط صورت، شاهد محو شدن آن ها خواهید بود.
4-    زخم های پوست را سریعا درمان می کند.
برخ از زخم هایی که در پوست ایجاد می شوند، عمیق و ماندگار هستند. برای اینکه ترمیم سریع تر انجام گیرد، لیزر پوست یک راهکار مفید خواهد بود. امواج لیزر با قدرت از پوست گذشته و سلول های زیرین را تحریک می کند تا سریع تر رشد و تکثیر داشته باشند در نتیجه زخم در مدت زمان کوتاه تری ترمیم می شود.

چند نکته در مورد لیزر پوست

1-    لیزر پوست منجر به تحریک سلول های پوستی می شود لذا اگر از جمله افرادی هستید که در ناحیه دهان، تبخال زیاد دارید توصیه می کنیم بدون تجویز متخصص، اقدام به چنین کاری نکنید  چرا که تبخال را تشدید خواهید کرد. چنین مسئله ای را برای عفونت پوستی نیز در نظر بگیرید.
2-    اگر چه هنوز از نظر علمی دلیلی برای عدم لیزر پوست در دوران بارداری ارائه شده است اما عقل سلیم حکم می کند از چنین کاری پرهیز کنیم چون بالاخره امواج لیزر بر روی جنین تاثیر خواهند گذاشت.
3-    همانگونه که گفته شد، لیزر پوست برای درمان جوش صورت نیز به کار می رود. اما اگر قبل از لیزر، دارو درمانی انجام داده اید، نوع داروها را به متخصص اطلاع دهید. چون گروهی از آن ها همانند آکوتان، پوست را نازک می کند در نتیجه لیزر منجر به سوختگی شدید پوست خواهد شد.