خشکی پوست صورت، دست و بدن یک مشکل شایع است که بسیار آزار دهنده می باشد، به دلیل اینکه پوست یکی از مهم ترین ارگان های بدن است و از بدن در برابر آسیب های محیطی محافظت میکند بهتر است به فکر درمان خشکی پوست بود، خشکی پوست معمولاً در گونه ها، اطراف چشم ها و لب ها ظاهر می شود هنگامی که پوست برای اولین بار شروع به از دست دادن رطوبت می کند، زبر و خشک می شود. اگر خشکی درمان نشود، در موارد شدید، خارش یا پوسته پوسته شدن اتفاق می افتد و پوست توانایی خود را برای عملکرد مناسب از دست می دهد.
 همچنین مناطق خاصی از بدن، به ویژه دست، پا، آرنج و زانو نیز مستعد ابتلا به زبری، خارش شدید و ترک های پوستی هستند، چرا که این نواحی غدد چربی کمتری دارند.


علت خشکی پوست
اولین قدم در روند از بین رفتن رطوبت، کاهش چربی های سطح پوست است که مانعی طبیعی برای تبخیر آب می باشند. پس از شکسته شدن این مانع چربی، رطوبت پوست تبخیر می شود و عوامل مرطوب کننده طبیعی در پوست از بین می روند، در نتیجه پوست قادر به حفظ رطوبت نیست و خشک می شود. در صورت تداوم این شرایط، شبکه های رطوبت در لایه های عمیق تر پوست به خطرمی افتند و در نتیجه خشکی شدید پوست بروز می کند.
درک اینکه چه عواملی در خشکی پوست صورت و دست و بدن تأثیر دارند، به پیشگیری و درمان آن کمک می کند. برخی محرک های داخلی و خارجی در خشکی پوست دخیل هستند.

محرک های خارجی

محرک های خارجی سد طبیعی پوست را به خطر می اندازند و بدین ترتیب فرآیند از دست دادن رطوبت آغاز می شود.

 •  شرایط محیطی و تغییرات فصلی

در فصول زمستان یا تابستان و در شرایط آب و هوایی گرم، سرد و خشک احتمال خشکی پوست افزایش می یابد.

 • قرار گرفتن در معرض آفتاب

قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب، می تواند در خشکی پوست نقش داشته باشد. ضد آفتاب برای پوست های خشک، باید علاوه بر داشتن SPF مناسب، حاوی مواد مرطوب کننده نیز باشد که باعث آبرسانی به پوست می شوند. همچنین حائز اهمیت است که ضد آفتاب و سایر محصولات مراقبت از پوست که روی پوست خشک استفاده می شود، حاوی عطرها و رنگها نباشند، زیرا پوستهای خشک بیشتر از پوست های نرمال مستعد تحریک هستند. درمورد ویژگی های یک ضد آفتاب خوب بیشتر بدانید.

 • رژیم غذایی نامطلوب

کمبود مواد مغذی، اسیدهای چرب اشباع نشده و ویتامین ها می تواند به خشکی پوست کمک کند. ویتامین C و E نیز در حفظ پوست سالم نقش دارند. درمورد نقش ویتامین ها در سلامت پوست بخوانید.

 • مراقبت نامناسب از پوست 

شستشوی مکرر یا حمام های طولانی مدت، چربی هایی را که سد پوستی را تشکیل می دهند، از بین می برد و زمینه خشکی پوست را فراهم می کند. استفاده نکردن از صابون های قوی که چربی های طبیعی پوست را از بین می برند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 • مصرف برخی داروها

برخی از داروها نظیر داروهایی که فشار خون را کنترل می کنند و درمان های پزشکی (پرتودرمانی ، دیالیز یا شیمی درمانی) به عنوان یک عارضه جانبی باعث خشکی پوست می شوند.

 • خطرات شغلی

برخی مشاغل که نیاز به کار در شرایط گرم یا سرد (کشاورزی، ماهیگیری) ، استفاده مکرر از مواد شوینده (پزشک، پرستار و آرایشگر) یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی (مکانیک) دارند، می توانند خطرخشکی پوست را افزایش دهند.

 •  کم آبی

کم آبی بدن باعث می شود پوست نرمی و انعطاف خود را از دست بدهد و ظاهری خشک پیدا کند. نوشیدن حداقل 5/1 لیتر مایعات روزانه برای حفظ سلامت پوست ضروری است.

 • مصرف سیگار 

نیکوتین و سموم ناشی از دود سیگار ممکن است منجر به کاهش جریان خون و میزان متابولیک در پوست شود. این بدان معنی است که پوست به سرعت خشک و دچار پیری زودرس می شود.

محرک های داخلی

 • ژنتیک 

ژنتیک در تعیین میزان رطوبت پوست نقش مهمی ایفا می کند. برخی از افراد از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به خشکی پوست هستند. به نظر می رسد افراد دارای پوست روشن نسبت به افرادی که دارای پوست های تیره تر هستند، بیشتر در معرض خشکی پوست قرار می گیرند. بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک، پسوریازیس و دیابت نیز بیشتر مستعد خشکی هستند.

 • تأثیرات هورمونی

تغییرات هورمونی مانند بارداری یا یائسگی می توانند منجر به خشک شدن پوست شوند.

 • سن

با افزایش سن، به دلیل کاهش عملکرد غدد چربی، توانایی پوست در تولید عرق و چربی کاهش می یابد و خشکی پوست بروز می کند.

درمان خشکی پوست

از آنجا که استفاده از محصولات نامناسب می تواند خشکی پوست را افزایش داده و به پیری زودرس و بروز چین و چروک منجر شود، استفاده از یک پاک کننده موثر که به اندازه ای ملایم باشد که مانع از بین رفتن چربی های طبیعی پوست شود، بسیار حیاتی است.
در حالت ایده آل، مرطوب کننده های مناسب پوست خشک، باید دارای موادی باشند که به لایه های اپیدرمی پوست آبرسانی می کند. کرم آبرسان اوسرین اوره نلا حاوی ماده مرطوب کننده اوره است و برای مراقبت بهینه از پوست های خشک و بسیار خشک، مناسب است.

اوره ماده ای است که به طور طبیعی در پوست یافت می شود و یکی از عوامل مرطوب کننده طبیعی آن است. کمبود اوره منجر به از دست رفتن آب می شود،

به طوری که پوست را از نظر بالینی خشک جلوه می دهد. محصولات مراقبت از پوست حاوی اوره می تواند با افزایش آبرسانی این کمبود را جبران کند و باعث بهبودی وضعیت پوست شود. اوره غیر سمی بوده و حساسیت زا نمی باشد و توسط افرادی که از پوست بسیار خشک رنج می برند، قابل تحمل می باشد. 
لوسیون بدن نلا نیز یک محصول بسیار ملایم حاوی فاکتورهای مرطوب کننده است که التهابات، خارش و خشکی پوست را رفع و نرمی و لطافت و شادابی را به ارمغان می آورد.            

اجتناب از عوامل مؤثر در خشکی پوست

علاوه بر انتخاب پاک کننده و مرطوب کننده خوب، باید از عواملی که در بروز خشکی پوست نقش دارند اجتناب شود.
•    مدت زمان کمتری را در معرض هوای گرم و سرد بگذرانید.
•    جهت جلوگیری از تماس با آب گرم و مواد شوینده قوی، هنگام شستن ظرف ها از دستکش استفاده کنید.
•    لباس هایی از مواد طبیعی مانند پنبه و ابریشم بپوشید که باعث تحریک پوست نمی شوند.
•    از مواد شوینده بدون رنگ و عطر استفاده کنید، زیرا این مواد ممکن است بعد از شستشو روی لباس باقی بماند و پوست خشک را تحریک کند.
•    از محصولات مراقبت از پوست که فاقد الکل، عطر و رنگ هستند، استفاده کنید.
•    مایعات کافی بنوشید.