برای درمان شپش سر چه باید کرد ؟

ابتدا باید این را دانست که اگر باور دارید که نادیده گرفتن شپش ها به درمان آن کمکی می کند کاملا در اشتباه هستید. شپش ها خود به خود موهای سر را ترک نمی کنند.

در قدم اول ممکن است افراد درمان های خانگی مختلفی را برای رهایی از شر شپش امتحان کنند، ولی هیچ یک از این درمان ها در ریشه کن کردن شپش ها چندان موثر نیستند. گرچه برخی از شپش ها می میرند ولی در بیشتر موارد تخم های شپش ها باقی می مانند و مشاهده دوباره آنها روی پوست سر فرد را از ادامه درمان مایوس می کند.

از این رو استفاده از یک محصول با کیفیت که بتواند شپش ها و رشک ها را نابود کند و برای همیشه این نگرانی را از بین ببرد بسیار حیاتی است.

این محصول می تواند یک شامپو ضد شپش باشد که برای درمان شپش الزامی است تا با استفاده از آن بتوان به سلامت قبلی مو دست یافت که ما در اینجا  شامپو ضد شپش نلا را پیشنهاد میدهیم چرا که لابراتوار نلا توانسته است محصولی کاملا گیاهی و عاری از عوارض جانبی تولید و عرضه کند که شپش ها را به سرعت نابود می کند.

علایم شپش سر 

 

چگونه از وجود شپش سر مطمئن شویم؟

شپش های سر حشرات شش پا ریزی هستند که به پوست سر و گردن می چسبند و از خون انسان تغذیه می کنند. شپش ها به اندازه یک دانه کنجد هستند و مشاهده آن ها سخت است. تخم های شپش که نیت نامیده می شوند، روی موها نزدیک پوست سر یافت می شوند و دیدن آنها حتی سخت تر می باشد.

شپش ها از نور فرار می کنند، بنابراین دیدن آنها چندان آسان نیست. اطراف و پشت گوش و پس گردن شایع ترین مکان های مشاهده شپش هستند. مهم ترین علامت وجود شپش، خارش شدید است.

نیش شپش باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک می شود و این احساس خارش را ایجاد می کند. شپش ها بعد از تاریکی بیشترین فعالیت را دارند و این موضوع می تواند منجر به اختلالات خواب شود.

چه کسانی به شپش سر مبتلا می شوند؟

هر فردی با هر سن و شرایط اجتماعی و اقتصادی می تواند به شپش سر مبتلا شود. داشتن شپش، به معنای عدم رعایت بهداشت نیست.

شپش سر در کودکان مدرسه ای شایع تر است، از این رو با آغاز فصل پاییز و باز شدن مدرسه ها، دغدغه های والدین دوچندان می شود.

افزایش سطح آگاهی افراد جامعه، شناسایی زودهنگام افراد مبتلا، استفاده از روش های درمانی مناسب برای از بین بردن شپش، همگی از الزامات مبارزه با شپش می باشند.

شپش سر را می توان در یک یا چند نوع از این فرم ها یافت:

  • تخم: تخم ها کاملاً به پایه مو وصل می شوند، جایی که دمای هوا برای گرم نگه داشتن آنها تا زمان تخم گذاری مناسب است. تخم ها ممکن است با شوره سر اشتباه گرفته شوند، ولی با این تفاوت که با شانه زدن و تکاندن از موها جدا نمی شوند.
  • نمف: تخم های شپش نمف تولید می کنند که دارای رنگ خاکستری و سفید است و قبل از بالغ شدن سه مرحله را طی می کند.
  • شپش های بالغ : شپش ها به سرعت در طول مو یا در سراسر پوست سر حرکت می کنند.

جلوگیری از انتقال شپش

وقتی به فکر از بین بردن شپش و درمان آن هستید این نکته را در نظر داشته باشید که شپش ها حشرات ریزی به نام انگل هستند که از طریق تماس مستقیم و به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی شیوع پیدا می کنند.

از آنجا که شپش ها مدت زمان کوتاهی پس از جدا شدن از پوست سر می میرند، بیشتر آلودگی ها از تماس مستقیم سر به سر به وجود می آیند و اما چگونه ازشیوع شپش باید جلوگیری کرد؟

با افزایش تعداد شپش ها، رهایی از شر آنها بسیار دشوار خواهد شد. خاراندن پوست سر نیز باعث وخیم تر شدن اوضاع می شود. برای جلوگیری از شیوع به دیگر اعضای خانواده در طول درمان شپش اقدامات زیر را انجام دهید:

  • از در آغوش گرفتن یا تماس نزدیک با فرد آلوده خودداری کنید.
  • تمامی کف و مبلمان را جارو بکشید و مبلمان را به مدت دو هفته با یک پارچه پلاستیکی بپوشانید.
  • از وسیله های شخصی فرد آلوده استفاده نکنید.
  • سایر کودکان و بزرگسالان در خانه را از نظر وجود شپش سر بررسی کنید.

می توان اقدامات اضافی را نیز با درمان های دارویی همراه کرد.

به عنوان مثال، کلاه ها، روسری ها، لباس و حوله های استفاده شده توسط فرد آلوده را با استفاده از آب گرم شستشو داد و مواردی که قابل شستشو نیستند، به مدت دو هفته در یک کیسه پلاستیکی تمیز و خشک نگه داری کرد.

با این وجود ضدعفونی کردن کل خانه ضروری نیست، زیرا انتقال شپش سر از اشیاء بی جان بسیار نادر است.

برای جلوگیری از انتقال شپش از فرد آلوده به فرد سالم می توانید از اسپری جلوگیری از انتقال شپش نلا برای از بین بردن شپش در محیط پیرامون استفاده کنید.