از زمانی که کرونا در دنیا همه گیر شد، استفاده از انواع ژل شستشو و ضد عفونی کننده ها ، اهمیت بیشتری پیدا کرد. امروزه کمتر کسی را می توان یافت که همراه خود، این مواد را نداشته باشد. کرونا ویروسی است که بر روی سطوح می نشیند و کافی است دست شما با سطح آلوده برخورد کند. در این صورت یک راه انتقال ویروس از طریق دهان فراهم خواهد شد. به همین دلیل است که متخصصین توصیه می کنند حتما سطوح تمیز شده و دست های خود را ضد عفونی کنید. اما آیا می دانید در استفاده از این مواد باید چه نکاتی را در نظر بگیرید؟

نکات مهم در استفاده از ژل شستشو

1-    ضد عفونی کننده ها، به عنوان مکمل استفاده شوند.
باور اشتباهی که در میان مردم وجود دارد این است که تنها کافی است کمی ضد عفونی کننده به دست های خود اسپری کنیم تا از شر میکروب ها راحت شویم. در صورتی که لازم است بدانید این مواد و همچنین ژل ها، تنها بخشی از میکروب ها را از بین می برند و حتما باید دست های خود را با آب و صابون بشویید.
2-    ضد عفونی کننده ها بر روی دست های کثیف و چرب تاثیر ندارند.
دقت داشته باشید که اگر دست های شما خیلی کثیف یا چرب باشند، استفاده از ژل شستشو و ضد عفونی کننده ها هیچ تاثیری نخواهد داشت. برای مثال اگر گلکاری انجام داده و دست های شما کثیف شده، باید ابتدا گرد و خاک را بشویید و سپس ژل را استفاده کنید.
3-    ضد عفونی کننده ها، تنها میکروب ها را از بین می برند.
در صورتی که از مواد شیمیایی سمی استفاده می کنید و بخشی از آن با پوست دست تماس پیدا کرد، تنها راه پاک کردن دست ها، شستن با آب و صابون است. ضد عفونی کننده ها، تنها قادر به از بین بردن گروهی از میکروب ها هستند. قدرت ژل ها و ضدعفونی کننده ها، وابسته به میزان الکل موجود در ان ها است. هر اندازه الکل بیشتر باشد، طیف بیشتری از میکروب ها را خواهد کشت.
4-    در استفاده از ژل شستشو خساست به خرج ندهید.
شما باید دو دست خود را به ژل آغشته کنید به گونه ای که دست ها کاملا خیس شوند. تنها در این صورت است که کارایی ژل برای از بین بردن میکروب ها را شاهد خواهید بود. سپس اجازه دهید دست ها خشک شوند تا مطمئن شوید میکروب ها از بین رفته اند. حداقل یک دقیقه صبر کرده و سپس دست های خود را به صورت بزنید و یا خوراکی خود را میل کنید.
5-    ژل شستشو، باکتری های مفید را نیز از بین خواهد برد.
ژل ها و ضد عفونی کننده ها، حتی باکتری های مفید پوست ار نیز از بین می برند لذا تا جایی که امکان دارد، دست های خود را با آب و صابون بشویید تا باکتری های مفید پوست لطمه نبینند.