پوست انسان در واقع یک پوشش خارجی است که همانند کت، اندام های داخلی بدن را محافظت می کند. اما همین لایه نیز به مراقت و نگهداری نیاز دارد تا همیشه جوان و سالم بماند. در واقع پوست نقش بسیار مهمی در زیبایی شما داشته و اگر نسبت به آن بی توجه باشید، خیلی زود چهره شما را پیرتر از سن واقعیتان نشان خواهد داد. مراقبت از پوست باید از جوانب مختلف انجام شود که یکی از مهمترین موارد در این زمینه، پاکسازی صورت است.

منظور از پاکسازی پوست چیست

در ابتدا لازم است تعریفی علمی و دقیق در مورد پاکسازی صورت داشته باشیم. اگر چه پوست به عنوان خارجی ترین لایه بدن شناخته شده است اما همین لایه نیز از چند قسمت تشکیل شده و بیرونی ترین قسمت آن همواره در معرض تغییرات زیاد است. در طول روز بخش زیادی از این سلول ها می میرند و تجمع آن ها روی پوست منجر به کدر شدن، تشکیل لکه، ایجاد آکنه و جوش صورت و... می گردد. در نتیجه این مسئله بسیار مهم است که از طریق پاکسازی صورت، این لایه از سلول های مرده برداشته شود. در نتیجه هم سلامت پوست و هم زیبایی آن تضمین می گردد.

تاریخچه پاکسازی پوست

انسان در طول تاریخ همواره لایه برداری از پوست را انجام داده است. برای مثال رومیان باستان از شراب استفاده می کردند. دراز کشیدن در وانی پر از شراب کمک می کرد تا این لایه مرده از روی پوست برداشته شود. یا اینکه در دوران باستان از اسید شیر یعنی اسید لاکتیک در حمام برای شستن پوست استفاده می کردند. تا اینکه در دهه 1890 خمیری ساخته شد که برای لایه برداری از پوست های چرب و خشک مورد استفاده قرار می گرفت. این تولید، اولین قدم علمی در زمینه پاکسازی صورت بود که توسط بشر انجام گرفت.

مهمترین فواید پاکسازی صورت

هر فرد در طول دوران زندگی خود در بازه های زمانی منظم باید لایه برداری از پوست را انجام دهد وگرنه تجمع سلول های مرده پوست منجر به تیر شدن و چروکیده شدن پوست خواهد شد. چند مزیت عمده پاکسازی صورت عبارتند از:

  1. اولین و مهمترین مزیت لایه برداری پوست، حذف لایه سلولی مرده در بیرونی ترین قسمت بدن است که باعث می شود هر نوع آلودگی ناشی از گرد و غبار، آلاینده های هوا و موارد آرایشی و بهداشتی از روی پوست برداشته شود. این مسئله بسیار اهمیت دارد. در صورتی که منافذ پوستی برای مدت طولانی مسدود باشند، فرصت برای بروز بیماری های مختلف همانند آکنه، لکه و... فراهم خواهد شد.
  2. هم عمل لایه برداری و هم موارد مورد استفاده برای این منظور همانند ماسک صورت ، کمک می کنند تا آبرسانی به پوست افزایش یابد. در این صورت رطوبت پوست افزایش یافته و از خشکی و چروکیده شدن پوست جلوگیری خواهد کرد.
  3. زمانی که شما عمل پاکسازی صورت را انجام می دهید، باید کمی پوست بدن را در حین کار ماساژ دهید. این عمل باعث می شود که خون رسانی به پوست افزایش یابد. این مسئله دو مزیت عمده دارد:
  • خون دارای مواد مغذی است. در نتیجه باعث می شود که تغذیه پوست بهتر انجام گرفته و تقویت شود. همانگونه که بارها ذکر کرده ایم، تقویت پوست در بحث مراقبت از آن اهمیت ویژه ای دارد.
  • مزیت دیگر ماساژ دادن، اکسیژن رسانی به پوست است. تنفس پوست در زنده ماندن و شادابی آن اهمیت دارد. به همین دلیل است که تاکید می کنیم لایه برداری انجام شود چون هم باز شدن منافذ باعث می شود اکسیژن از طریق پوستی وارد شده و هم با افزایش خونرسانی، اکسیژن رسانی بیشتر می شود.