قرار گرفتن در معرض اشعه های  مضر خورشید، در آسیب های حاد و مزمن پوست از جمله سرطان پوست نقش مهمی ایفا می کند، در چند دهه اخیر بروز سرطان های پوستی رشد فزاینده ای داشته است. سرعت بخشیدن به پیری پوست از دیگر اثرات زیانبار اشعه های خورشید می باشد، پیری پوست با خشکی، زبری و بروز چین و چروک در پوست مشخص می شود از این روست که برای جلوگیری از تمام آسیب های نور خورشید با دنبال یک کرم ضد آفتاب بود؛ اما اینکه ویژگی یک کرم ضد آفتاب خوب دارای چه چیزی می باشد به طور کل به آن خواهیم پرداخت.
 اشعه های UV خورشید به دلیل نفوذ به لایه های پوستی و تولید گونه های اکسیژن واکنشی، به تغییرات حاد و مزمن در پوست می انجامد.
ضد آفتاب ها، با کمک ترکیبات شیمیایی موجود در ساختار آن ها از طریق جذب، پراکنده کردن یا منعکس کردن اشعه ماورابنفش و نور مرئی، پوست را از اثرات مضر نور خورشید در امان نگه می دارند و موجب کاهش آسیب های پوستی می شوند.
آگاهی عمومی از ضرورت محافظت از پوست، سبب استفاده روز افزون از ضد آفتاب ها شده است که برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، پیری پوست، سرطان پوست و به حداقل رساندن حساسیت های پوستی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.
در این نوشته سعی بر آن است تا دانش همگانی نسبت به ویژگی های ضد آفتاب خوب، مقدار مورد نیاز، روش استفاده و کاربرد مجدد آن به منظور کاهش اثرات نامطلوب خورشید بر روی پوست افزایش یابد.


بهترین کرم ضد آفتاب 


چند فاکتور مهم برای انتخاب و خرید کرم ضد آفتاب وجود دارد و به هر کدام در زیر اشاره خواهیم کرد که همگی آنها جز ویژگی های یک کرم ضد افتاب خوب است. 
محافظت از پوست در برابر اشعه UV-B

شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می دهد که اشعه UV-B زیان بارترین اشعه خورشید است. عامل قرمزی و التهاب پوستی پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، اشعه UV-B می باشد. این تابش همچنین می تواند باعث تغییرات حاد در رنگدانه ها ، آفتاب سوختگی و تغییرات مزمن مانند سرکوب ایمنی شود.
آفتاب سوختگی شایعترین آسیب پوستی است که به علت قرار گیری در معرض نور خورشید ایجاد می شود. استفاده از ضد آفتاب نامناسب و کاربرد ناکافی آن، عوامل مهمی  در بروز آفتاب سوختگی، به رغم استفاده از ضد آفتاب، می باشند. شواهد موجود نشان می دهد که آفتاب سوختگی بیشتر در افراد با پوست های حساس وکودکان مشاهده می شود.
طیف جذبی بیشتر، پایداری فتوشیمیایی بهتر و استفاده از ترکیبات افزایش دهنده جذب UV در فرمولاسیون ، از دیگر ویژگی های مطلوب ضد آفتاب ها هستند. ایمنی و اثربخشی بسیاری از ترکیبات موجود در ساختار ضد آفتاب ها همچنان مورد مطالعه می باشد.
تاثیر میزان SPF در کرم ضد آفتاب

فاکتور حفاظت در برابر نور خورشید  (SPF)، نشان دهنده آن است که یک ضد آفتاب تا چه میزان می تواند از پوست در برابر اثرات مخرب ناشی از اشعه UV-B جلوگیری کند.
یک فرد با پوست نرمال می تواند 20 دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیرد، بدون اینکه دچار آفتاب سوختگی شود؛ در حالی که در صورت استفاده از ضد آفتاب با SPF  برابر 15 این زمان به 300 دقیقه افزایش می یابد.(15 تا 20 دقیقه)
البته این عدد تا حدودی به میزان ضد آفتابی که مورد استفاده قرار می گیرد ، نوع پوست، شدت نور خورشید، شرایط آب و هوایی و فاکتورهای شخصی و محیطی  بستگی دارد.
ضدآفتاب های  با SPF بالا در برابر اثرات مضر نور خورشید محافظت بیشتری نسبت به ضد آفتاب های  با SPF های پایین تر دارند، با این وجود رابطه فاکتور حفاظت در برابر اشعه های خورشید، خطی نیست، به این معنا که با دو برابر شدن SPF میزان مقاومت پوست در برابر اشعه  UV-B دو برابر نمی شود.
 یک ضد آفتاب با SPF برابر 15 در حدود 94 درصد و با SPF برابر 30 در حدود 97 درصد اشعه های UV-B را بلاک می کند. به افراد توصیه می شود از ضد آفتاب های با SPF  بالای 15 استفاده کنند.


 محافظت از پوست در برابر اشعه UV-A

اشعه های UV-A باعث آفتاب سوختگی نمی شوند، بلکه با نفوذ عمیق به پوست باعث پیری پوست و بروز چین و چروک های پوستی می شوند. براساس شواهد این اشعه تولید آنزیم های مخرب کلاژن را تنظیم می کند، اگر این آنزیم ها مهار نشوند، می توانند باعث کاهش قابل توجهی در کشش پوست و افزایش چین و چروک پوست شود پس با در نظر گرفته این نکته یک کرم ضد آفتاب مناسب با پوست شما از پیری زود رس آن جلوگیری کرده و استفاده ی مداوم از آن بهترین روش برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک به مرور زمان می باشد.
طبق تعریفی که در بالا در مورد تاثیر میزان SPF شد بهید به نظر میرشد محصولات با SPF  زیر 15 توانایی محافظت پوست در برابر اشعه UV-A را داشته باشند.

محافظت در برابر اشعه های UV-A,UV-B

اشعه های UV-A و UV-B هر دو ریسک ابتلا به سرطان های پوست را افزایش می دهند، استفاده از ضد آفتاب هایی که قادرند در برابر طیف وسیعی از امواج UV محافظت داشته باشند، با جلوگیری از آفتاب سوختگی، پیری پوست و کاهش خطر ابتلا به سرطان های پوست گزینه مناسبی می باشد.


 مقاومت در برابر آب و تعریق

در فصول گرم سال و برای افرادی که مستعد تعریق هستند و یا قصد ورزش، شنا و فعالیت های مرتبط دارند، استفاده از ضد آفتاب های با برچسب مقاوم به آب و تعریق بسیار ضروری خواهد بود.


ایمنی و اثربخشی مطلوب

جهت حفاظت از پوست، جلوگیری از آسیب های پوستی و کاهش ابتلا به سرطان های پوست انتخاب ضد آفتابی که هم ایمنی و هم اثربخشی خوبی دارد، بسیار کلیدی است.
ایمنی کرم ضد آفتاب، به واسطه میزان سمیت، توانایی ایجاد تحریک، حساسیت، عوارض پوستی و تاثیر آن بر محیط زیست تعیین می شود.اثربخشی ضد آفتاب نیز به نوع پوست، میزان کاربرد، زمان مصرف، عوامل محیطی و میزان جذب محصول توسط پوست بستگی دارد.
طبق گزارش سالانه گروه کار محیط زیست در ایالات متحده ، کرم های ضد آفتاب حاوی زینک و تیتانیوم در مقایسه با سایر محصولات ایمن تر و موثرتر هستند.
پوست بسیار حساس کودکان توسط برخی مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب ها آسیب می بیند. جهت جلوگیری از التهاب پوست کودکان بهتر است از ضد آفتاب های حاوی ترکیبات معدنی نظیر تیتانیوم دی اکساید و زینک اکساید استفاده شود، همچنین برای افرادی که پوست بسیار حساسی دارند، استفاده از ضد آفتاب های بر پایه مواد معدنی انتخاب مناسب تری است.

اگر به دنبال بهترین کرم ضد آفتاب هستید، لابراتوار نلا با عرضه انواع کرم ضد آفتاب با دارا بودن ترکیبات تیتانیوم و زینک و ایمنی و اثربخشی فوق العاده، به فکر جلب رضایت شما می باشد.
 
در حالی که انتخاب ضد آفتاب خوب مهم است، استفاده صحیح ازآن نیز به همان میزان اهمیت دارد. تاثیر پوشانندگی ضد آفتاب پس از دو ساعت از بین می رود ، جهت اثربخشی بهتر هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کنید، استفاده کم تر از میزان موردنیاز وعدم استفاده مجدد از کرم های ضد آفتاب هر دو ساعت، دلایل اصلی عدم موفقیت ضد آفتاب ها است.