برخی از افراد تنها به برند لوازم آرایشی توجه می کنند بدون آن که بدانند حتی اگر بهترین کالا را خریداری کنند اما ندانند این لوازم را چگونه باید نگهداری نمود، خیلی زود مواد آرایشی فاسد شده و منجر به آسیب های پوستی می شود. لوازم آرایشی به دلیل ترکیباتی که دارند، بسیار فسادپذیر بوده و به همین دلیل تاریخ انقضای معین دارند. آیا یی دانید هر کدام از این لوازم را چگونه باید نگهداری کرد تا سالم بمانند؟ آیا می دانید این مسئله تا چه اندازه در بحث مراقبت از پوست اهمیت دارد؟


راهنمای نگهداری از لوازم آرایشی

در این قسمت از مقاله در مورد شیوه نگهداری از هر کدام از لوازم آرایشی صحبت می کنیم:
1-    شوت ها
شوت ها بهترین محیط را برای انتشار میکروب ها فراهم می کنند چرا که باقی مانده مواد آرایشی در آن ها، منبع تجمع میکروب ها خواهد. توصیه می کنیم حداقل دوبار در ماه آن ها را با آب ولرم و شامپو تمیز کنید. سپس آن را خشک کرده و یک روز اجازه دهید تا رطوبت آن از دست برود.
2-    لاک ناخن
لاک ها نیز دارای تاریخ انقضا هستند. اما اگر قبل از موعد متوجه شدید که لاک بسیار غلیظ شده و نمی توانید از آن استفاده کنید، کمی آب داخل آن بریزید تا رقیق شود. با این کار می توانید مجددا از ان استفاده کنید.
3-    رژ لب
دقت داشته باشید که رژ لب نباید در جایی گرم قرار گیرد هم باعث شل شدن رژ شده و هم اینکه روغن موجود در آن فاسد می شود. رژ را در جایی خشک و خنک نگهداری نمایید. در صورتی که رژ را داخل کیف و در آفتاب قرار داده اید، در اولین فرصت آن را داخل یخچال قرار دهد تا هم فرم آن به حالت قبل بازگشته و هم اینکه ترکیبات آن دچار تخریب بیشتر نشود.
4-    مواد آرایشی مایع
این دسته از لوازم آرایشی شامل رژ مایع، ریمل، خط چشم، زیرکاری و... می شود. این مواد بسیار فسادپذیر هستند لذا از زمانی که پلمپ آن ها باز می شود باید در یخچال نگهداری شوند.
5-    عطرها
به هیچ عنوان عطرها را در معرض نور مستقیم خورشید و در دمای بالا نگهداری نکنید چرا که بعد از مدتی ترکیبات آن ها تغییر کرده و بوی نامطبوعی خواهند داشت.
6-    مدادها
مدادها را نباید در جایی با دمای بالا قرار دهید به خصوص آن دسته که روغن بیشتری دارند. زمانی که می خواهید مداد را بتراشید، ابتدا چند دقیقه آن را داخل یخچال قرار دهید. با این کار، مداد بهتر تراشیده شده و ترکیبات آن له نمی شود.

چند نکته در مورد نگهداری از لوازم آرایشی

1-    به هیچ عنوان لوازم آرایشی را در کمد حمام نگذارید
این کار چند عیب اساسی دارد. اولا افزایش بخار به معنی افزایش دما است که در نتیجه منجر به فاسد شدن ترکیبات مواد آرایشی خواهد شد. همچنین بخار، شرایط را برای رشد قارچ ها و کپک ها فراهم می کند.
2-    مواد آرایشی نباید یخ بزنند.
در قسمت قبل بیان کردیم که برخی از مواد آرایشی باید در یخچال نگهداری شوند اما این بدان معنا نیست که در دمای بسیار پایین قرار گیرند به گونه ای که منجر به یخ زدگی مواد آرایشی شود. دمای بسیار پایین، به اندازه دمای بالا به مواد آرایشی و بهداشتی همانند لوسیون بدن، روغن بدن و... آسیب می زند. به خصوص اگر بعد از انجماد، با دمای بالا سریعا از حالت انجماد خارج شوند.