عاقلانه ترین کار این است که پوست خود را از تشعشعات خورشید در امان نگاه دارید. یکی از سوالاتی که اغلب افراد مطرح می کنند این است که اگر کرم ضد آفتاب بر روی صورت استفاده کنیم، آیا از اشعه های مفید خورشید بی نصیب می مانیم؟ در جواب باید بگوییم خیر. این کرم تنها پوست را از اشعه های مضر یعنی اشعه فرابنفش خورشید مصون خواهد داشت. اما به هر حال بنا به دلایلی ممکن است صورت شما دچار آفتاب سوختگی گردد. راه های درمانی نیز برای رها شدن از تیرگی های آفتاب سوختگی وجود دارد که در ادامه مقاله پیرامون آن ها صحبت خواهیم کرد.

 

 

راهکارهای رفع تیرگی های آفتاب سوختگی

  1. دوش گرفتن باید بدون صابون باشد.

زمانی شما دچار آفتاب سوختگی می شوید که به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار داشته باشید. در نتیجه در پایان آفتاب سوختگی شده است، همانند سم عمل می کند چون پوست را خشک کرده و باعث می شود حالت پوسته پوسته به خود بگیرد. بهترین حالت این است که دوش با آب خنک و بدون صابون انجام شود.

  1. بعد از دوش گرفتن از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

دوش گرفتن در واقع یک روش لایه برداری است. زمانی که پوست شما در معرض آفتاب بوده است، بسیار حساس و ملتهب شده و در نتیجه بعد از حمام حتما از کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن استفاده کنید.

  1. از ماست برای خنک کردن پوست استفاده کنید.

در ادامه درمان، یک روش ساده و در دسترس که کمک می کند التهابات ناشی از آفتاب رفع شده و خاصیت آبرسانی دارد، استفاده از ماست به صورت موضعی بر روی پوست است. استفاده از ماست در واقع نوعی ماسک خانگی است که به راحتی تهیه می شود.

  1. از ویتامین E استفاده کنید.

این ویتامین خاصیت آنتی اکسیدان داشته و می تواند از نابود شدن مولکول های بدن در اثر الکترون های زیاد خورشید حفظ می کند. شما می توانید کپسول ویتامین E را مصرف نموده و یا آن را باز کنید و به صورت موضعی روی پوست خود قرار دهید. البته اغلب کرم های صورت و بدن دارای ویتامین E نیز هستند.

  1. هرگز پوست صورت را نکنید.

در برخی از افراد آفتاب سوختگی به اندازه ای شدید است که منجربه پوسته پوسته شدن و تشکیل تاول می گردد. در این صورت اولین توصیه ما این است که به متخصص مراجعه کنید چرا که نشان دهنده عمیق بودن سوختگی است. در این فاصله به هیچ عنوان پوست را نکنید چون با این کار آسیب بیشتری به بافت های بدن وارد خواهد شد.

  1. از ژل آلوئه ­ورا استفاده کنید.

روش های خود درمانی همانند ماسک های خانگی، برای زمانی مناسب هستند که شدت آفتاب سوختگی زیاد نباشد در غیر این صورت نباید خودسرانه عمل نمود چون شرایط را بدتر خواهید کرد. برای مثال اگر بعد از یک روز تعطیل به خانه آمده و پوست شما تنها کمی ملتهب شده است، ژل آلوئه ­ورا یک گزینه بسیار مناسب برای رفع التهاب است. این گیاه نه تنها التهاب را رفع کرده بلکه درد و خارش ناشی از آفتاب سوختگی را نیز رفع می کند.