بالاخره خانم ها برای شرکت در مهمانی، در مراسم عروسی، جشن ها و... دوست دارند آرایش کنند و داشتن یک پکیج کامل از این وسایل، کمک می کند تا هر زمان که بخواهید، آرایش کنید اما متاسفانه مسئله ای که اغلب خانم ها به آن دقت نمی کنند، تاریخ انقضای لوازم آرایشی است. این مواد هم دارای تاریخ مصرف مشخص بوده و اگر فاسد شوند، استفاده از آن ها منجر به آسیب های پوستی خواهد شد. در این مقاله علائم فاسد شدن مهمترین لوازم آرایشی را بیان خواهیم کرد.

نشانه های فاسد شدن لوازم آرایشی

1-    کرم پودر
تا زمانی که پلمپ کرم پودر باز نشده است، تا دو سال می توانید آن را نگه دارید اما به محض باز کردن آن، بین 12-6 ماه بیشتر ماندگار نخواهد بود. اگر ملاحظه کردید که رنگ آن عوض شده و یا بوی خوبی ندارد، نشان دهنده فاسد شدن آن است. به هیچ عنوان این کرم را به صورت خود نزنید چرا که منجر به جوش صورت خواهد شد.
2-    ریمل
توصیه می کنیم که ریمل ها را بیشتر از 6 ماه استفاده نکنید البته در بهترین حالت باید ریمل را هر سه ماه یکبار عوض کنید. زمانی که ریمل باز می شود، اکسیژن وارد آن شده و میکروب ها و باکتری های می توانند درون آن تجمع یابند. اما چگونه می توان متوجه شد ریمل فاسد شده است. در ابتدا آن را بو کنید. بویی شبیه به گازوئیل دارد. از سویی دیگر زمان که از آن استفاده می کنید، چشم ها سوخته و التهاب پیدا می کند.
3-    پنکیک
پنکیک را نباید بیش از 3-2 سال استفاده کنید. البته این مدت زمان منوط به این است که در جایی خشک و خنک نگهداری شود. در صورتی که متوجه تغییر رنگ آن شدید، سریعا پنکیک را دور بیاندازید چرا که فاسد شده است.
4-    خط چشم
دقت داشته باشید که توجه به تاریخ انقضای لوازم آرایشی مختص چشم اهمیت بیشتری دارد چرا که بر روی بینایی تاثیر خواهد گذاشت. باید هر سه ماه یکبار خط چشم را عوض کنید. در صورتی که موقع استفاده از آن، چشم هایتان شروع به سوزش کرد و ملتهب شد، نشان دهنده فاسد شدن خط چشم است.
5-    رژ لب
در مورد استفاده از رژ لب دقت کنید که به هیچ عنوان اجازه ندهید شخص دیگری از رژ شما استفاده کنید چون بهترین شرایط برای انتقال بیماری ها فراهم می شود. از آنجایی که رژ لب ها متشکل از مواد روغنی هستند لذا با گذر زمان بوی روغن مانده می گیرند و وقتی بر روی لب می زنید، به خوبی روی لب نمی شیند.