مکانیزم ایجاد شوره سر و درمان آن

نوشته شده توسط مدیر وبلاگ 1397/12/05 13:07:50 0 نظرات

 

مکانیزم ایجاد شوره سر:

در پوست سر به طور طبیعی در اثر لایه لایه شدن طبقه شاخی آن، لایه‌های شاخی قدیمی جدا شده و لایه‌های جدید جایگزین می شوند. در حالت عادی این سلول‌ها ظرف بیست الی سی روز مراحل رشد خود را طی کرده و از سطح پوست جدا می شوند. در صورتیکه این روند به شکل غیر عادی تسریع گردد تعداد سلول‌های مرده افزایش یافته و همراه با چربی و ترشحات دیگر پوست تشکیل شوره سر را می‌دهند. بنابراین شوره سر در اثر جدا شدن  سلول‌های خارجی پوست سر به وجود می‌آید. وقتی شوره گسترش پیدا کند و مناطق وسیع‌تری از پوست بدن را درگیر کند و یک التهاب نیز با آن همراه شود درماتیت سبورئیک ایجاد می‌شود.

برخی بیماری‌های پوستی مثل پسوریازیس ، درماتیت تماسی ایرتانت و کچلی قارچی سر باعث پوسته پوسته شدن سر می شوند و علائمی مشابه شوره ایجاد می کنند.

 

درمان شوره سر:

شوره سر علاوه بر اینکه نوعی بیماری است به ظاهر شما هم آسیب می زندفرا رسیدن فصل سرما و کاهش دمای هوا می تواند برای برخی از ما با یک پدیده ناخوشایند همراه شود که با پوست سر در ارتباط است. خوشبختانه روش های مختلفی برای مبارزه با شوره سر وجود دارند.از شامپویی جدید استفاده کنید اغلب اوقات، قارچ پوست سر به واسطه استفاده بیش از اندازه و مداوم از محصولات مراقبت از مو رشد خود را آغاز می کند. اگر مدتی است از یک مدل شامپو استفاده می کنید و متوجه افزایش شوره سر خود شده اید، شاید زمان آن فرا رسیده باشد تا شامپوی جدیدی را در سبد خرید خود قرار دهید که از مواد تشکیل دنده ملایم‌تر و طبیعی‌تر تهیه شده استاز شامپوهای ضد شوره استفاده کنید گاهی اوقات، تغییر شامپوی قدیمی معمولی در کاهش شوره سر موثر نیست و در این شرایط باید استفاده از یک شامپوی مخصوص مبارزه با شوره سر را مد نظر قرار دهید. این شامپوها حاوی مواد تشکیل دهنده با قابلیت مقابله با قارچ هستند که از آن جمله می توان به پیریتیون روی، کتوکونازول، سلنیوم سولفاید و اسید سالیسیلیک اشاره کرد.

یکی دیگر از گزینه هایی که می تواند به از بین رفتن شوره سر کمک کند، یک ماساژ خوب است. هنگامی که با شامپو سر خود را می شورید می توانید به آرامی پوست سر را ماساژ دهید تا از شر لایه پوست مرده  روی سر خلاص شوید.

 

اگر پوست سر خارش زیادی داشت هرگز آن را با ناخن نخارانید چراکه این کار ممکن است باعث ایجاد عفونت گردد. در عوض از نوک انگشتان برای این کار استفاده کنید. برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهمیت زیادی دارد زیرا سبب می شود که جریان خون سریعتر شود و سلولها تغذیه شوند.

شوره سر می‌تواند به راحتی کنترل شود. در موارد خفیف فرد تنها نیاز به پیدا کردن یک شامپوی مناسب دارد که حاوی یک پاک کننده ملایم است. هنگامی که شوره شدید باشد باید از درمان‌های پیشرفته‌تر استفاده کرد. شامپوها و لوسیون‌هایی که حاوی اجزای فعال شیمیایی و گیاهی هستند می‌توانند در درمان نوع شدید شوره سر مؤثر باشند.

 

شامپو نلا سلنیوم برگرفته از تکنولوژی جدید (ذرات سلنیوم سولفاید حل شده در آب-کلوئید-) محصولی با کیفیت قوی برای رفع معضلات پوست و شوره سر و بدن است. مزیت کلوئید بودن این محصول در حد نانو، کاهش سمیت سلنیوم بوده که 0/25 % از این کلوئید  از لحاظ میزان تاثیرگذاری معادل 2/5 % سلنیوم سولفاید پودری می باشد. کلوئید به معنای ذرات معلق درمحلول است که رسوب نمی دهد و با تکنولوژی خاص این عمل انجام می شود. در روش تهیه کلوئید سلنیوم سولفاید تا حد قابل توجهی از سمیت جرمی کاسته شده و هیچ گونه جرم نامحلول در این کلوئید وجود ندارد و مقدار افزوده شده در کل محصول کاملا یکسان مخلوط شده و رسوب نمی کنند. این محصول نیاز به تکان دادن ندارد و با شستشو از بدن خارج می شود و می تواند معضلات پوستی سر و بدن را رفع کند. همچنین برای رفع شوره و قارچها نیز موثر می باشد.