سلنیوم چیست؟

نوشته شده توسط مدیر وبلاگ 1397/12/08 11:13:53 0 نظرات

سلنیوم چیست؟

  سلنیوم یک ماده معدنی کمیاب و ضروری و مهم برای متابولیسم و سیستم ایمنی بدن است كه در حفاظت سلولها  و  بافتهای بدن از رادیكال های آزاد نقش قابل توجهی دارد. آرایه وسیعی از خواص درمانی همچون محافظت در برابر بیماری ‌های قلبی خاص، افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن ، به حداکثر رساندن عملکرد تیروئید ، کاهش التهاب ، پیشگیری از سرطان ، کاهش نشانه‌ های پیری زودرس ، محافظت در برابر آنتی بادی‌ ها، افزایش سلامت مو و تعادل هورمون ‌ها را دارد. همچنین سلنیوم در بازسازی و ترمیم بخش های تخریب شده DNA نقش مثبتی داشته و در جلوگیری از تأثیر سموم بر كبد مؤثر است.

  واضح است که انسان‌ ها این ماده را بیشتر از طریق منابع گیاهی به دست می‌آورند. سلنیوم به عنوان یک ماده غیر فلزی در نظر گرفته می‌شود. اگرچه مقادیر زیاد سلنیوم سمی است ولی مصرف صحیح آن برای عملکردهای سلولی خاص بسیار ضروری است. به همین خاطر قرار دادن مواد گیاهی غنی از سلنیوم در رژیم غذایی برای نگهداری از سلامت کلی بدن مهم است. برخی از منابع عالی برای سلنیوم شامل غلات، حبوبات، آجیل، قارچ، گوشت، ماهی و تخم مرغ است. این ماده همچنین در کلیه حیوانات، تن ماهی، خرچنگ و خرچنگ دریایی یافت می‌شود. آجیل‌ها برای حفظ عملکرد خود به سلنیوم نیاز دارند اما مقادیر زیادی از آن را در خود ذخیره می‌کنند.

 

سلنیوم و سلامت مو:

  مصرف متعادل سلنیوم می‌تواند. ریزش مو را کمتر کند و از بروز شوره سر جلوگیری نماید. سلنیوم سولفاید از طریق اثر ضد میتوز عمل کرده و فرایند ساخت و تکثیر سلول‌های اپیدرم را کاهش می دهد. همچنین، این دارو اثر تحریک‌ کننده موضعی، ضد باکتریایی و فعالیت ضد قارچی دارد که به اثربخشی شامپو جهت درمان کمک می کند.
 

گروه دارویی:  ضد سبوره
 

گروه درمانی:  ضد شوره سر
 

شکل دارویی:  شامپو
 

مصرف در دوران حاملگی:  FDA طبقه بندی: C (احتیاط فراوان و فقط در صورت لزوم)

 

مصرف در دوران شیردهی:  عوارضی برای انسان ثابت نشده است.

 

موارد مصرف:  حساسیت موضعی سر به همراه شوره سر و شایعات شبه قارچی تنیا و رسیکالر
 

میزان مصرف:  نوع ۱ و ۲٫۵ درصد وجود دارد.
 

هشدار:  در صورت وجود نواحی تاول‌ دار یا تراوش‌ دار یا بدون پوست سر، این دارو نباید مصرف شود. زیرا ممکن است جذب دارو افزایش یابد. اگر سلنیوم سولفاید قبل یا بعد از بی رنگ کردن یا فر کردن موی سر استفاده شود، موی سر باید به مدت حداقل پنج دقیقه با آب سرد آبکشی شود.