خاویار و انواع آن

نوشته شده توسط مدیر وبلاگ 1397/12/14 11:39:52 0 نظرات

 

خاویار چیست ؟

    خاویار فارسی و از کلمه  خاگ آور  به معنی تخم‌ریز است. بخشهای شرقی دریای خزر به‌ ویژه سواحل بندر ترکمن مهم ‌ترین محل صید ماهیان خاویاری می‌باشد که نیمی از خاویار ایران در آنجا قرار دارد.خاویار به تخمک ‌های بارور نشده حاصل از تخمدان جنس ماده ماهیان خاویاری گفته می‌شود. به ماهیان خاویاری استروژن  هم می گویند. ارزش این ماهیان علاوه بر گوشت، به سبب تخم آنهاست که به مروارید سیاه معروف است.
امروزه با عمل سزارین قسمتی از تخم ‌ها را از شکم ماهی خارج  کرده و تعدادی را برای بازآوری مجدد درون شکم ماهی باقی می‌گذارند و ماهی را به دریا بازمی‌گردانند. این روش را برای هر ماهی می‌توان تا شش بار انجام داد.

 

 

    ماهیان خاویاری یا استروژن، از خانواده تاس‌ ماهیان، از جمله گونه ‌های آبزی کم‌ نظیری هستند که در دنیا بیش از بیست گونه متفاوت از آنها وجود دارد که پنج گونه آن در دریای خزر زندگی می کنند و خاویار آنها تحت عنوان سه گونه تولید می شوند:

 بلوگا (فیل ماهی): که در طیف های مختلف خاکستری بسیار خواستنی است. به دلیل درشتی دانه و لطافت پوست هرچه رنگ روشن تری داشته باشد خواهان بیشتری دارد.

آسترا (تاس ماهی): با طیف رنگی خاکستری تیره تا طلایی روشن، بسیار بدیع است. این تنها گونه با طعم خاص فندقی است که به همین لحاظ بسیار متفاوت و کمیاب است.

سوروگا (اوزون برون): خاکستری تیره با دانه بندی ریز است و به خاطر طعم خاص آن بسیار محبوب می باشد.

از میان خاویار طلایی و سرخ و سیاه ، خاویار سیاه از ارزش قابل توجهی برخوردار است.

 

 

    ازآنجا که خاویار بسیار حساس و آسیب پذیر است درحین حمل از محافظ یونولیتی و یا یخ خرد شده باید استفاده کرد و باید بعد از باز کردن درب آن حداکثر ظرف مدت سه هفته مصرف شود. بهترین دما برای نگهداری خاویار ۳- تا صفر درجه سانتیگراد می باشد.

 

خاویار ماده غذایی ارزشمندی است که طبخ ندارد و باید به صورت سرد مصرف شود. بدینگونه که یک قطعه نان تست برداشته و مقداری کره روی آن گذاشته و مقداری خاویار به آن اضافه می کنیم و چند قطره آب لیمو روی آن می چکانیم. بعضی افراد مقداری تخم مرغ پخته که سرد و ساتوری شده است را هم به خاویار اضافه می کنند.