چین و چروک های پوستی و راهکارهای مبارزه با آن

نوشته شده توسط فهیمه بابازاده 1398/05/16 11:16:52 0 نظرات

پوست یکی از نشانگرهای اولیه سن می باشد و اولین علائم بارز گذشت زمان را نشان می دهد. پوست سالم مانع بزرگی در برابر کم آبی، نفوذ میکروارگانیسم های مختلف، آلرژن ها و گونه های اکسیژن واکنشی است، سد پوستی نسبت به نفوذ مواد، به طور انتخابی عمل می کند.

پیری پوست یک فرایند بیولوژیکی پیچیده است که تحت تأثیر ترکیبی از عوامل درونی (ژنتیک، متابولیسم سلولی، فرآیندهای هورمونی ) و بیرونی (قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، آلودگی، تشعشعات، مواد شیمیایی، سموم) قرار دارد. این عوامل منجر به تغییرات ساختاری و فیزیولوژیکی در ظاهر پوست، به خصوص در مناطقی از پوست که در معرض آفتاب قرار دارند، می شود.

چین وچروک و تغییرات رنگدانه مستقیماً با پیری زودرس در ارتباط است. راهکارهای جلوگیری از بروز چین و چروک شامل پیشگیری از تخریب ساختارهای پوستی مانند کلاژن و الاستین، اجتناب از آفتاب، استفاده از کرم های ضد آفتاب به منظور کاهش اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش، مصرف رتینوئیدها به منظور افزایش تولید کلاژن و استفاده از آنتی اکسیدان ها به منظور کاهش و خنثی سازی رادیکال های آزاد است.

این راهکارها با ایفای نقشی مهم در پیشگیری، بازسازی و تأخیر در پیری پوست می تواند به روند طبیعی پیری کمک کند. انگیزه های اصلی درمان های ضد پیری ، دست یابی به پوستی سالم،  بدون لک، شفاف و بدون چین و چروک است. در حالی که ژنتیک عامل مهمی در تعیین شرایط پوست می باشد، با این حال می توان تا حدودی از بروز نشانه های پیری جلوگیری کرد.

فاکتورهایی که باعث افزایش چین و چروک می شوند عبارتند از:

  • قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید

نقش نور خورشید در پیری زودرس و بروز چین و چروک های پوستی، از اواخر دهه 1800 مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است. براساس مطالعات صورت گرفته، رایج ترین علت چین و چروک های پوستی، قرار گرفتن در معرض آفتاب است.

 اشعه های  UVA و UVB در آفتاب سوختگی، پیری زودرس و ابتلا به سرطان پوست نقش مهمی دارند. این اشعه های مضر، با ایجاد رادیکال های آزاد در لایه های پوست، منجر به از بین رفتن کلاژن و الاستین و چروک شدن پوست می شود.

از آنجا که احتمال بروز چروک های زودرس، در افرادی که در زیر نور خورشید کار یا فعالیت می کنند بیشتر است، ماهیگیران، کشاورزان، ملوانان، گلف بازان و باغبان ها بیش از سایرین مستعد ابتلا به پیری پوست می باشند.

آکادمی پوست و زیبایی آمریکا توصیه می کند که در صورت قرار گرفتن در معرض خورشید، از کرم های ضد آفتاب حداقل با SPF  برابر 30 استفاده کنید.

  • سیگار کشیدن

مصرف سیگار علاوه بر خطراتی که برای سلامتی دارد، باعث افزایش چین و چروک های پوستی می شود. خطوط ریز اطراف دهان در افراد سیگاری بسیار شایع می باشد. سیگار کشیدن مداوم، به علت کاهش خون رسانی به پوست، انتشار آنزیم های مخرب کلاژن و الاستین و افزایش رادیکال های آزاد باعث تسریع روند پیری پوست می شود.

  • رژیم غذایی نامطلوب

مطالعات نشان می دهد كه بهبود شرایط پوستی و به تأخیر انداختن پیری پوست از طریق رژیم غذایی مطلوب امكان پذیر است. پوست برای جوانی و شادابی به مواد مغذی مانند ماهی ها، پروتئین ها، میوه های تازه، سبزیجات حاوی ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. محروم کردن بدن از غذاهای غنی از مواد مغذی می تواند سلامت و قدرت پوست را تحت تاثیر قرار دهد.

  • اضطراب و خستگی

هنگامی که بدن تحت تأثیر فشار و استرس قرار می گیرد، به میزان زیادی هورمون کورتیزول آزاد می کند که این هورمون توانایی پوست برای حفظ رطوبت را کاهش می دهد و عامل پیری زودرس و چین و چروک پوستی است. خواب کافی نیز به بدن کمک می کند که هورمون رشد بیشتری را تولید کند، که منجر به ضخیم تر و انعطاف پذیرتر شدن پوست و کاهش چین و چروک می شود.

  • خشکی پوست

خشکی پوست علاوه بر ایجاد ظاهر نامناسب، افراد را مسن تر از چیزی که هستند، نشان می دهد. پوستی که به طور مداوم خشک است، مستعد چین و چروک می باشد. از آنجا که پوست زیر چشم ها نازک تر و حساس تر می باشد، استفاده از کرم های دور چشم ایده خوبی است.

  • افزایش سن

پروتئین های کلاژن و الاستین به پوست، لطافت و استحکام می بخشند. در پوست جوان ، کلاژن درست در زیر سطح پوست یک شبکه سازمان یافته با خاصیت ارتجاعی تشکیل می دهد. با افزایش سن، کلاژن ساختار خود را تغییر می دهد و بر ظاهر و زیبایی پوست تأثیر منفی می گذارد.

همزمان با افزایش سن، چربی در لایه های عمیق پوست کاهش پیدا می کند و پوست به طور طبیعی نازک تر، خشک تر و شکننده تر می شود و کمتر قادر به حفاظت از خود در برابر آسیب است. این عامل منجر به ایجاد چین و چروک و لک های پوستی می شود.

 

برخی از این عوامل فراتر از کنترل ماست. عمده ترین اقدامات پیشگیرانه، به حداقل رساندن نور خورشید و سیگار نکشیدن است.

مشاهده چین و چروک های پوستی آزار دهنده است و منجر به افسردگی و ناراحتی های روحی می شود. امروزه برای جلوگیری از بروز چین و چروک ها و رفع آن ها، گزینه های بسیاری مطرح است.

لابراتوار نلا محصولات متنوعی جهت جلوگیری از پیری زودرس و رفع چین و چروک های پوستی تولید وعرضه کرده است.