آکنه، علل ایجاد و راه های درمان آن

نوشته شده توسط فهیمه بابازاده 1398/05/31 14:47:46 0 نظرات

 

 

آکنه شایع ترین بیماری التهابی مزمن پوست است و معمولاً در دوران بلوغ، همزمان با تغییرات هورمون ها آغاز می شود و ممکن است تا بزرگسالی ادامه داشته باشد. بین 70 تا  95 درصد از نوجوانان آکنه را تجربه می کنند و 15تا 30درصد از آنها، از درمان های دارویی برای بهبودی استفاده می کنند. آکنه ها معمولا روی صورت، سینه، پشت و شانه ظاهر می شوند، زیرا بیشترین غده های چربی در این نواحی وجود دارد.

آکنه ها تهدیدی برای سلامتی به حساب نمی آیند، اما باعث ایجاد زخم های پوستی می شوند و می توانند منجر به افسردگی، اضطراب، انزوا اجتماعی و کاهش اعتماد به نفس شوند. بروز آکنه به ویژه در سال های نوجوانی، می تواند در رشد عاطفی و روانی فرد تأثیر بگذارد. با درمان زودهنگام، ریسک چنین مشکلاتی پایین می آید. در افراد مسن، شروع ناگهانی آکنه شدید ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد، باشد.

 

نحوه ایجاد آکنه:

 

فولیکول های مو به غدد چربی متصل هستند. غدد چربی مقدار زیادی سبوم تولید می کند. سبوم از راه فولیکول های مو به سطح پوست می رسد. اگر فولیکول با چربی و سلول های مرده پوست مسدود شود (کومدون) سبوم به سطح پوست راه نمی یابد و جوش های غیر التهابی سرسفید و سرسیاه ایجاد می شوند.

 • جوش سر سیاه: (کومدون باز):

 یک لکه کوچک، تیره و مسطح است که هنگامی ایجاد می شود که فولیکول های پر از چربی اضافی و سلول های مرده به سطح پوست باز می شوند. رنگ تیره آن هیچ ارتباطی با کثیفی ندارد و هنگامی ایجاد می شود که سبوم با اکسیژن واکنش می دهد.

 • جوش های سرسفید (کومدون بسته):

زمانی که چربی و سلول های پوستی مانع از باز شدن فولیکول مو شوند، جوش سر سفید ایجاد می شود. این جوش ها کوچک، گوشتی و تا حدودی برجسته هستند. آنها معمولاً دارای یک مرکز دایره ای سفید با حاشیه قرمز رنگ هستند.

 

علل اصلی ایجاد آکنه:

 

 • ژنتیک

شواهدی وجود دارد كه نشان می دهد ژنتیك در ایجاد آكنه نقش مهمی دارد. اگر والدین شما آکنه داشته باشند، احتمال اینکه شما نیز به آکنه مبتلا شوید افزایش می یابد. ژن ها نوع پوست ما را تعیین می کنند، پوست چرب بیش تر مستعد التهاب، لک و آکنه می باشد.

سبوم در غدد چربی پوست تولید می شود و به منظور محافظت از پوست به سطح پوست منتقل می شود. در پوست چرب غدد سباسه، سبوم بیشتری تولید می کنند و احتمال بروز آکنه افزایش می یابد.

 

 • هورمون ها

آندروژن ها هورمون هایی هستند که غده های چربی را تحریک می کنند تا مقدار بیشتری سبوم، تولید کند. تولید بیش از حد سبوم، ریسک ابتلا به آکنه را افزایش می دهد.

افزایش هورمون ها در دوران بلوغ، دلیل اصلی شایع بودن آکنه در نوجوانی است، اما تغییرات هورمونی در دوران بارداری، قاعدگی و همزمان با مصرف داروهای ضد بارداری می تواند برمیزان  سبوم تولید شده تاثیر بگذارد. همچنین تغییر در سطح هورمون ها، در نتیجه ابتلا به یک بیماری وابسته به هورمون مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، ریسک ابتلا به آکنه را افزایش می دهد.

ژنتیک و تغییرات هورمونی در بروز آکنه نقش اصلی را دارند، با این حال برخی عوامل زمینه ساز نیز باعث تشدید آکنه می شوند:

 

عوامل زمینه ساز آکنه:

 

 • مصرف دارو

مصرف برخی از داروها مانند استروئیدها و لیتیم می توانند خطر ابتلا به آکنه را افزایش دهند.

 • رژیم غذایی

رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات و فراورده های لبنی ممکن است باعث ایجاد آکنه شود.

 • فشار و استرس

استرس می تواند باعث ایجاد هورمون هایی شود که به نوبه خود باعث تحریک تولید سبوم و تشدید آکنه می شوند.

 • مصرف سیگار

تحقیقات نشان می دهد که سیگار کشیدن باعث افزایش آکنه با ایجاد استرس اکسیداتیو در پوست می شود

 • مراقبت نامناسب از پوست

شستن صورت با آب بسیار گرم و پاک کننده های مبتنی بر صابون، می تواند تعادل طبیعی پوست را بر هم زده و علائم آکنه را تشدید کند. برخی از محصولات و لوازم آرایشی نیز منافذ پوست را مسدود کرده و باعث ایجاد آکنه می شوند.

 

درمان آکنه:

 

طیف وسیعی از گزینه های درمانی برای آکنه در دسترس هستند. درمان های زودهنگام می توانند از وخامت اوضاع و آسیب های پوستی، مانند اسکار جلوگیری کنند. ماهیت مزمن بیماری و نیاز به درمان طولانی مدت در مورد آکنه های مقاوم، لزوم صبر و بردباری را در روند درمان آشکار می کند.

برای غلبه برمشکلات درمان های متداول، اخیرا مطالعات بسیاری برای پیدا کردن روش های درمان موثر و ایمن انجام شده است. استفاده از گیاهان دارویی برای درمان آکنه از آنجا که دارای اثربخشی مطلوب و عاری از عوارض جانبی است، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

لابراتوار نلا سرم آنتی آکنه خود را از ترکيب عصاره  طبيعي و خالص هسته تمبر هندي با اسيد رتينوئيد (شکل خاصي از ويتامين A) تهیه و فرموله کرده است. این سرم قادر است آکنه و جای آکنه های قدیمی را از بین ببرد.  

 

شیوه های مراقبت از آکنه:

 

 • جوش ها را به حال خود رها کنید

آکنه ها را به حال خود رها کنید تا به صورت طبیعی بهبود یابند. لمس کردن یا فشار دادن جوش ها باکتری ها را گسترش می دهد و باعث وخیم تر شدن اوضاع می شود.

 • تغییر سبک زندگی

ورزش، خواب کافی و یک رژیم غذایی متعادل به حفظ سلامت پوست و کاهش آکنه کمک می کند، کاهش استرس و ترک سیگار که از عوامل زمینه ساز آکنه می باشد، نیز بسیار حائز اهمیت است.

 • زدودن آلودگی ها

از آنجا که باکتری ها باعث تحریک و التهاب غدد چربی و ایجاد آکنه می شوند، پاکسازی تلفن همراه، بالش و حوله جهت جلوگیری از رشد باکتری ها، ضروری است.

 • محافظت از پوست در برابر آفتاب

آکنه ها می توانند پوست را نسبت به اشعه ماوراء بنفش حساس تر کنند، بنابراین استفاده از ضد آفتاب متناسب با نوع پوست و با فاکتور حفاظت ( (SPF مناسب ضروری است.

 • پاکسازی مؤثر

صبح ها برای از بین بردن سبوم اضافی و سلولهای مرده پوستی که در طول شب تشکیل شده اند و عصرها برای زدودن گرد و غبار روزانه، صورت خود را با آب ولرم بشویید. آرایش و کانسیلر را قبل از خواب به طور کامل پاک کنید. این امر باعث می شود پوست شما تجدید و ترمیم شود. استفاده از محصولاتی که بطور ویژه برای پوست های مستعد آکنه تهیه شده است، یک گام کلیدی در کاهش و جلوگیری از آکنه است. پن مایع 120 میلی TCC نلا از رشد و تکثیر باکتری های مولد آکنه جلوگیری می کند و مناسب ترین شوینده جهت پوست های عفونی و آکنه ای می باشد.

 

 • استفاده از لوازم آرایشی مطلوب

از مصرف لوازم آرایشی که باعث مسدود شدن منافذ پوستی می شوند، اجتناب نکنید. فقط از کانسیلرها و محصولات آرایشی که بطور خاص برای پوست های مستعد آکنه تهیه شده اند، استفاده کنید.