تیرگی های اطراف چشم، علل ایجاد و راهکارهای درمان

نوشته شده توسط فهیمه بابازاده 1398/06/13 15:50:10 0 نظرات

 

اغلب اوقات تیرگی های اطراف چشم، تهدیدی برای سلامتی محسوب نمی شوند، با این حال بر کیفیت زندگی و ظاهر فرد تاثیر می گذارند و باعث کاهش طراوت و شادابی چهره می شوند. از آنجا که کار یا فعالیت های اجتماعی به یک ظاهر خوب نیاز دارد، رفع تیرگی ها برای افزایش اعتماد به نفس برخی از افراد، حیاتی است. سیاهی زیر چشم، افراد را مسن تر از چیزی که هستند نشان می دهد و خلاص شدن از شر آنها دشوار است.

 

علل تیرگی های اطراف چشم

 

علل و عوامل بسیاری در بروز سیاهی های زیر چشم نقش دارند، برخی از این عوامل فراتر از کنترل ماست، ولی برخی دیگر به سبک و عادات زندگی بستگی دارد و تحت کنترل می باشد.

  • واکنش های آلرژیک 

هنگام رو به رو شدن با یک واکنش آلرژیک، بدن هیستامین آزاد می کند، هیستامین علاوه بر خارش و قرمزی چشم ها، باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود و این رگ ها در زیر پوست قابل رویت می شوند. آلرژی همچنین باعث افزایش خارش پوست اطراف چشم ها می شود، خارش چشم ها می تواند باعث التهاب و تورم رگ های خونی، تغییرات گردش خون در ناحیه اطراف چشم و در نتیجه تیرگی زیر چشم ها شود.

  • ژنتیک

سابقه خانوادگی و زمینه ارثی در ایجاد تیرگی های دور چشم نقش مهمی ایفا می کند، افرادی که والدین شان از تیرگی زیر چشم ها رنج می برند، خود نیز احتمالا با این مشکل رو به رو هستند.

  • خستگی و کمبود خواب

خستگی شایع ترین علت ایجاد هاله های تاریک اطراف چشم می باشد. خستگی بیش از حد و کمبود خواب باعث می شود که بافت های تیره و رگ های خونی زیر پوست ظاهر شوند.

 در طول روز، پوست به عنوان محافظ عمل می کند و از آسیب های خورشید و اکسیداسیون جلوگیری می کند، در حالی که شب هنگام، زمانی برای بازسازی، ترمیم و نوسازی پوست می باشد. خواب ناکافی می تواند بدن را در حالت مبارزه قرار دهد، به این معنی که مغز مثل سایر ارگان های حیاتی، مولکول های اکسیژن را از خون می گیرد، بنابراین خون تیره تر از طریق رگ ها به مناطق دیگر جریان می یابد و باعث ظهور تیرگی در اطراف چشم ها می شود.

  • افزایش سن

سیاهی های زیر چشم، در واقع شبکه عروق خونی زیر پوست می باشد، پوست در ناحیه زیر چشم به طور طبیعی نازک و ظریف است و شکننده تر شدن آن، سبب ظاهر شدن عروق خونی زیر آن می شود. با افزایش سن، پوست نازک تر می شود و کلاژن (پروتئین ساختاری اصلی در پوست) و الاستین (پروتئین بسیار الاستیک در بافت پیوندی) را از دست می دهد و چروک های پوستی ظاهر می شوند، این امرغالبا باعث پدیدار شدن رگ های خونی زیر چشم ها می شود.

  • آسیب های ناشی از خورشید

قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند باعث تولید بیش از حد ملانین شود، افزایش ملانین پوستی یکی دیگر از دلایل تیرگی اطراف چشم ها است.

  • خستگی چشم ها

خیره شدن به صفحه تلویزیون یا رایانه می تواند باعث ایجاد فشار در چشم شود. این فشار می تواند باعث بزرگ شدن رگ های خونی اطراف چشم شود. در نتیجه، پوست اطراف چشم ها تیره تر به نظر می رسد.

  • کم آبی

کم آبی بدن یک دلیل شایع تیرگی های زیر چشم است. هنگامی که بدن آب کافی دریافت نمی کند، پوست زیر چشم شروع به چروک شدن می کند. این امر به دلیل نزدیکی چشم ها به استخوان زیرین می باشد.

  • مصرف سیگار و الکل

گرچه الکل یک نوشیدنی است اما از آنجا که ادرار آور است باعث کم آبی بدن می شود. مصرف سیگار نیز خاصیت ارتجاعی پوست را از بین می برد، همچنین نیکوتین موجود در سیگار می تواند الگوهای طبیعی خواب را تغییر دهد و هاله های سیاه اطراف چشم ها را سبب شود.

 

راه های درمان

 

راهکارهای بسیاری برای کاهش تیرگی های دور چشم وجود دارد. استفاده از سرم های دور چشم یک راهکار مناسب برای پیشگیری و بهبود هاله های سیاه اطراف چشم می باشد. این سرم ها در اکثر موارد حاوی ویتامین C می باشند.

ویتامین  C می تواند به عنوان آنتی اکسیدان، رادیکال آزاد آسیب رسان را نابود کند، هم چنین دیگر گونه های اکسید کننده را که به روند پیری پوست کمک می کند را از بین ببرد، این ویتامین از طریق کلاژن سازی خواص کشسانی پوست را بهبود می بخشد و باعث کاهش خطوط چین و چروک می شود و قادر است از پوست در برابر اثرات مضر نور خورشید محافظت کند. ویتامین C از طریق مهار آنزیم تیروزیناز و کاهش  سنتز ملانین یک اثر روشن کننده پوستی دارد.

لابراتوار نلا پس از تحقیقات مداوم، سرم ضد کبودی دور چشم نلا را تولید وعرضه نموده است. این سرم با دارا بودن ویتامین C پایدار و از طریق بهبود گردش خون، از ایجاد چین و چروک جلوگیری کرده و برای رفع کبودی دور چشم بسیار مؤثر می باشد. این سرم ضمن روشن کردن رنگ پوست، پف صبحگاهی و همچنين پيري پوست دور چشم را از بين برده و پوست را جوان مي نمايد.