ملاسما چیست و چه عواملی باعث ایجاد آن می شود؟

نوشته شده توسط فهیمه بابازاده 1398/08/18 14:24:14 0 نظرات

 

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده می شود:

ملاسما پوست چیست؟

علایم ملاسما پوست و محرک های ایجاد کننده ملاسما چیست؟

برای جلوگیری از شکل گیری لک های تیره چه کاری می توان انجام داد؟

چگونه می توان ملاسما را درمان کرد؟

محصولات مرتبط

 

ملاسما پوست چیست؟

 

ملاسما یک اختلال مزمن پوستی است که منجر به ایجاد لک های تیره خاکستری و قهوه ای بر روی پوست می شود. این بیماری در زنان بسیار شایع تر از مردان است. طبق گزارش آکادمی پوست آمریکا، 90 درصد افرادی که ملاسما را تجربه می کنند، زن هستند.

 

علایم ملاسما پوستی

 

ملاسما صورت به شکل تیرگی های بزرگ قهوه ای رنگ به خصوص روی گونه ها، پل بینی، پیشانی، لب فوقانی و گاهی اوقات در سایر قسمت های بدن مانند ساعد، گردن و شانه ها که در معرض آفتاب قرار دارند، ظاهر می شود. ملاسما تهدیدی برای سلامتی نمی باشد، با این حال وجود ملاسما باعث کاهش اعتماد به نفس و نفرت و انزجار فرد از شکل ظاهری پوست می شود.

 

علت ایجاد ملاسما

 

ملانین رنگدانه ای است که رنگ پوست فرد را تعیین می کند و ملاسما ناشی از افزایش تولید ملانین است. علت ایجاد ملاسما کاملا شناخته شده نیست، ولی تحریک ملانوسیت ها (سلول های تولید کننده ملانین) باعث می شود رنگدانه ملانین بیش از حد ایجاد شود و ملاسما بروز کند.

 

محرک های ایجاد کننده ملاسما

 

  • قرار گرفتن در معرض آفتاب و آسیب های ناشی از خورشید

قرار گرفتن در معرض آفتاب، می تواند باعث ایجاد ملاسما شود. زیرا پرتوهای فرابنفش خورشید باعث تحریک سلول هایی می شوند که رنگدانه تولید می کنند (ملانوسیت ها). خورشید عامل اصلی و تشدید کننده ملاسما می باشد، از این رو شیوع ملاسما در فصول گرم سال نظیر تابستان بیشتر است. اجتناب از نور خورشید تا حدود زیادی ممکن می باشد.

  • تغییر در سطوح هورمون ها در دوران بارداری

بسیای از زنان باردار ملاسما  را تجربه می کنند. هنگامی که ملاسما در زنان باردار رخ می دهد، آن را "کلوماسما" یا "ماسک بارداری" می نامند.

در دوران بارداری، هورمون هایی که به طور طبیعی در بدن تولید می شوند، ملانوسیت ها (سلول های تولید کننده ملانین واقع در لایه پایه اپیدرم) را تحریک می کنند و باعث می شوند این سلول ها ملانین بیشتری تولید کنند. افزایش تولید ملانین به ملاسما یا لک حاملگی می انجامد.

  • مصرف قرص های جلوگیری از بارداری

بین  10 تا 25 درصد از زنانی که داروهای ضد بارداری خوراکی مصرف می کنند، ملاسما را تجربه می کنند. در نتیجه مصرف قرص های ضد بارداری که حاوی استروژن و پروژسترون می باشند، بدن دچار تغییرات هورمونی مشابه دوران بارداری می شود. بر خلاف لک های سنی، ملاسما می تواند بعد از زایمان یا در صورت کاهش مصرف استروژن خود به خود از بین برود.

  • استفاده از برخی محصولات مراقبت از پوست

کرم‌ها و محصولات مراقبت از پوست که حساسیت پوستی ایجاد می‌کنند، می‌توانند باعث تشدید ملاسما شوند.

  • ژنتیک

ممکن است ژنتیک در بروز ملاسما نقش داشته باشد، زیرا افرادی که نزدیکانشان ملاسما را تجربه کرده اند، بیشتر احتمال دارد که خود نیز به آن مبتلا شوند.

  • رنگ پوست

افراد دارای پوست تیره نسبت به افراد دارای پوست روشن، بیشتر مستعد ابتلا به ملاسما می باشند.

 

انواع ملاسما

 

ملاسما اپیدرمال که روی لایه بالایی پوست تأثیر می گذارد و لک های قهوه ای تیره ایجاد می کند که مرزهای مشخصی دارد. این لک ها در زیر نور سیاه بیشتر آشکار می شوند و به درمان پاسخ می دهند.

ملاسما درمال (پوست) که در لایه های عمیق تر پوست اثر می گذارد و با لک های خاکستری و یا آبی مشخص می شود. این لک ها مرز نامشخص دارند که در زیر نور سیاه بدون تغییر می مانند و پاسخ ضعیفی به درمان می دهند.

ملاسما ترکیبی (مخلوط)، متداول ترین نوع ملاسما که ترکیبی از دو نوع ملاسما بالا می باشد و به صورت لک های آبی، قهوه ای روشن و قهوه ای تیره ظاهر می شود و به صورت یک الگوی مختلط در زیر نور سیاه دیده می شود و با روش های درمانی به صورت جزئی بهبود می یابد.

 

متخصصان پوست چگونه ملاسما را تشخیص می دهند؟

 

متخصصان پوست با معاینه ظاهری پوست مناطق آسیب دیده اکثر بیماران، ملاسما را تشخیص می دهند. از آنجا که ملاسما می تواند به سایر مشکلات پوستی شباهت داشته باشد، برای رد بیماری های پوستی دیگر، ممکن است متخصص پوست در طی مراجعه اولیه، بیوپسی کوچکی انجام دهد. بیوپسی شامل برداشتن قسمت بسیار کمی از پوست برای معاینه بیشتر در آزمایشگاه است.

برای مشاهده میزان نفوذ ملاسما به پوست، متخصص پوست ممکن است پوست فرد را زیر دستگاهی به نام لامپ وود نگاه کند. این دستگاه برای تشخیص زود هنگام تغییرات پوستی در بیماری‌های رنگدانه ‌ای بسیار مفید است.

 

برای جلوگیری از شکل گیری لک های تیره چه کاری می توان انجام داد؟

 

مهم ترین اقدام برای جلوگیری یا کاهش شدت ملاسما، کاهش مدت زمان قرار گیری در معرض آفتاب است. در صورت قرار گیری در معرض خورشید، از ضد آفتاب مناسب با طیف گسترده (SPF 50+) . استفاده کنید. این امر به ویژه در صورت تمایل ژنتیکی به ملاسما  یا در صورت بارداری اهمیت دارد.

بنابر توصیه متخصصین پوست در صورت خارج شدن از خانه، جهت محافظت پوست هر 2 ساعت یک بار ضد آفتاب خود را تجدید کنید.

از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید ودر صورتی که پوست شما خشک است، از مرطوب کننده سبک استفاده کنید.

 قرص های پیشگیری از بارداری هورمونی را قطع کنید.

 

درمان ملاسما

 

اگر تغییرات هورمونی، مانند بارداری یا مصرف قرص های ضد بارداری، باعث ایجاد ملاسما شده باشند، پس از زایمان و یا با قطع مصرف قرص، علایم خود به خود بهبود می یابد. در برخی موارد، ملاسما می تواند سال ها و یا حتی تا آخر عمر ادامه یابد. اگر ملاسما به مرور زمان بهبود نیابد، فرد می تواند برای حذف یا محو شدن لک ها به دنبال درمان باشد.

 

گزینه های درمانی برای ملاسما شامل موارد زیر است:

 

پزشکان اغلب از هیدروکینون، ترتینوئین یا کورتیکواستروئید موضعی برای درمان ملاسما استفاده می کنند. اگر داروهای موضعی نتواند در برطرف کردن ملاسما مؤثر واقع شود، لایه برداری شیمیایی، درم ابریژن و میکرودرم ابریژن و لیزر درمانی گزینه های بعدی می باشد. این روش های درمانی توسط پزشک متخصص پوست انجام می شود و با از بین بردن لایه های بالای پوست، به روشن شدن لک های تیره کمک کند. این روش ها در صورت عدم سازگاری با پوست بیمار باعث عوارض پوستی جدی برای بیمار می شود.

امروزه، به دلیل نگرانی مصرف کنندگان از عوارض جانبی مواد شیمیایی، استفاده از فرمولاسیون های گیاهی در محصولات مراقبت از پوست، شیوع بیشتری پیدا کرده است. ترکیبات زیست فعال موجود در گیاهان، فعالیت آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی و اثر مهاری تیروزیناز دارند.

لابراتوار نلا با تلاش های مداوم و پی در پی، توانسته است سرم روشن کننده و لک بر نلا را که محصولی کاملا گیاهی می باشد، جهت از بین بردن لک های صورت تولید وعرضه کند.

 

این سرم حاوی دو ماده مؤثر و کاملاً طبیعی می باشد، از جمله ویتامین C پایدار که از طریق مهار آنزیم تیروزیناز و کاهش سنتز ملانین، یک اثر روشن کننده پوستی دارد و دیگری عصاره کوجیک اسید با منشاء گیاهی که از نوعی قارچ استخراج شده و قدرت روشن کنندگی و لک بری بالائی به این محصول داده است.

این محصول به دلیل اینکه عاری از هرگونه ماده شیمیائی است، افراد با پوست حساس و خانم های باردار می توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند.