شوره سر و درمان آن

نوشته شده توسط فهیمه بابازاده 1398/11/03 12:41:01 0 نظرات

شوره سر و درمان آن

شوره چیست؟

شوره سر، سلول های مرده پوست سر می باشد که به شکل پوسته های سفید از پوست سر جدا می شوند و روی موها، یقه، شانه و لباس ها ریخته و ظاهر ناخوشایندی برای فرد ایجاد می کنند. شوره در دوران نوجوانی شایع تر می باشد و منجر به کاهش اعتماد به نفس فرد می شود.

شوره سر، نوع خفیف درماتیت سبورئیک (Seborrhoeic dermatitis) می باشد. در درماتیت سبورئیک، پوسته پوسته شدن شدیدتر و با التهاب،خارش و قرمزی پوست سرهمراه است. همچنین شوره، علاوه بر پوست سر، نواحی گردن، صورت و بخش های بالایی تنه را نیز درگیر می کند. ميزان شيوع شوره سر 50 درصد و درماتيت سبورئيك 1% تا 3% در جمعيت جامعه مي باشد.

 

انواع شوره:

شوره های خشک: شوره های خشک اندازه های کوچکی دارند و زمانی که پوست سر خیلی چرب نیست ایجاد می شوند.

شوره های چرب: زمانی که شوره ها با چربی پوست سر همراه باشند، شوره های چرب ایجاد می شوند. این شوره ها به کف سر می چسبند و ایجاد خارش می کنند.

 

مکانیسم ایجاد شوره:

پوست سر بطور طبیعی در اثر لایه لایه شدن طبقه شاخی آن، لایه‌های شاخی قدیمی را از دست داده و لایه‌های جدید جایگزین می‌گردند. این عمل آهنگ و ریتم طبیعی و مشخصی دارد. اگر آهنگ و سرعت تکثیر و تقسیم سلول های لایه شاخی از حد طبیعی خارج شده، تشدید و تسریع شود، حالتی به نام شوره سر ایجاد می ‌گردد که همراه با خارش پوست سر می باشد. در افراد بدون شوره، روند تجدید سلول های لایه شاخی، حدود یک ماه طول می کشد، در صورتی که در مبتلایان به شوره سر، سلول ها درعرض 7-2 روز بالغ شده و به صورت پوسته های سفید یا خاکستری (شوره) روی پوست سر، پوست و لباس ظاهر می شوند.

در پروسه تجدید (کراتینه شدن) پوست سر، سلول ها هسته خود را از دست می دهند و محتویات سیتوپلاسم شاخی می شود. اما سلول هاي شوره همچنان هسته و سیتوپلاسم خود را نگه می دارند که این پدیده پاراکراتوزیس نامیده می شود.

 

عوامل ایجاد شوره:

شوره سر ممکن است زمینه ارثی داشته باشد و یا به علت تغییرات هورمونی و رشد بی رویه قارچ مالاسزیا ( پیتروسپوروم اوال) ، ایجاد شود. این قارچ در سطح پوست همه افراد به صورت طبیعی وجود دارد، از پوست سر محافظت کرده و از چربی های موجود در پوست سر به عنوان منبع غذایی استفاده می کند.

 

برخی عوامل نظیر تغییرات هورمونی موجب می شوند که غدد سبابه موجود در پوست سر، چربی بیشتری تولید کنند، قارچ ها از این چربی ها تغذیه کرده و بیش از حد رشد و تکثیر می شوند، در هنگام شوره، سطح مالاسزیا 5/1 تا 2 برابر بیشتر از سطح طبیعی آن می باشد.

 

قارچ مالاسزیا داراي آنزیم لیپاز است. به دنبال رشد و تکثیر این قارچ ها، تری گلیسیریدهای موجود در سبوم توسط آنزیم لیپاز تجزیه می گردد و اسیدهای چرب مثل اسید اولئیک تولید می شوند. اسید اولئیک منجر به تحریک و خارش پوست سر می شود. در نتیجه، روند تجدید سلول های پوستی تسریع می شود و سلول ها به جای اینکه به صورت منفرد و در عرض 28 روز از پوست سر جدا شوند به صورت به هم چسبیده (شوره)  و در عرض 2 تا7  روز از پوست سر جدا می شوند.

 

چربی زیاد پوست سر، عدم شستشوی به موقع موها، استرس و تنش های عصبی، رژیم غذایی نامتعادل ، تغییرات آب و هوایی، تعریق زیاد، اختلالات هورمونی، مصرف برخی داروها، حساسیتهای آلرژیک به محصولات مراقبت از مو، از عوامل زمینه ساز بروز شوره سر می باشد.

 

 

راه های درمان شوره:

 

راه حل کارامد برای مبارزه با شوره سر، استفاده از ترکیبات ضد شوره می باشد. ترکیبات ضد شوره، اغلب با مکانیسم ضد قارچی و لایه برداری، باعث کاهش سرعت تکثیر و تقسیم سلول های لایه شاخی و رفع شوره می شوند.

 

ترکیبات ضد شوره با مکانیسم ضد قارچی شامل ترکیبات شیمیایی و عصاره های گیاهی می باشند. تركيبات شيميايي تأثير خوبي در برطرف كردن شوره دارند، اما ايجاد التهاب مي تواند يك عارضه ي جانبی اين تركيبات باشد، لذا جهت كاهش اين عارضه در صنعت آرايشي و بهداشتي از عصاره های گياهان استفاده مي كنند. عصاره هاي گياهي مي توانند از خارش و التهاب، جلوگيري کرده و تاثیر ترکیبات شیمیایی را افزایش دهند.

معرفی شامپوهای ضد شوره لابراتوار نلا:

 • شامپو روزانه اکالیپتوس
 • محلول نازول ضد شوره
 • شامپو ضد شوره
 • شامپو کلوئید سلنیوم سولفاید 1در صد
 • شامپو کلوئید سلنیوم سولفاید5/2 درصد
 • شامپو کتوکونازول

 

 

شامپو روزانه اکالیپتوس

 

این شامپو حاوی عصاره اکالیپتوس بوده و جهت رفع شوره، خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر فرموله شده است.

عصاره اکالیپتوس حاوی 80 درصد 1و8 سینئول می باشد که به عنوان یک ساختار زیست فعال، دارای خواص ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی، ضد قارچی و ضد التهابی می باشد و به رفع شوره سر، محافظت از ساقه مو و حالت دهندگی آن کمک شایانی می نماید.

خواص ضدعفونی کننده عصاره اکالیپتوس با پیشگیری از رشد میکروب‌ها، سلامت پوست سر را تامین می کند و به خلاص شدن از شوره سر کمک کند.

خشکی پوست سر یکی از علل ایجاد شوره می باشد. در بالاترین لایه پوست، سرامیدها سلول های پوست را در کنار هم نگه می دارند و یک لایه محافظ ایجاد می کنند که پوست را براق و مرطوب می کند. عصاره اکالیپتوس با افزایش محتوای سرامید، مانع از بین رفتن رطوبت از سطح پوست می‌ شود، خشکی پوست را بهبود می بخشد و در رفع شوره، کاهش شکنندگی، افزایش درخشندگی و شفافیت موها موثر است.

ماساژ دادن پوست سر با عصاره اکالیپتوس می‌ تواند گردش خون را بهبود بخشده و خشکی پوست سر را کاهش دهد و باعث انتقال مواد مغذی به موها شود و رشد موها را تحریک ‌کند. عصاره اکالیپتوس همچنین می‌تواند انعطاف ‌پذیری موها را افزایش داده و از آن‌ها در مقابل شکنندگی محافظت کند.

شامپو ضد شوره اکالیپتوس، با خواص ضد میکروبی خود انواع باکتری ها، قارچ و مخمرها را در سطح پوست از بین برده و مانع تکثیر این میکرو ارگانیسم ها در سطح اپیدرم پوست می شود و از بروز شوره پیشگیری می نماید. شامپو اکالیپتوس علاوه بر پاک کنندگی مو و پوست سر، نرمی، لطافت، مقاومت و پر حجمی را برای موها به ارمغان می آورد. این شامپو قابلیت استفاده روزانه و مستمر را دارد.

ویژگی ها:

 • ضد شوره و ضد قارچ
 • جلوگیری از خارش پوست سر
 • آرامش بخش و جلوگیری از عوارض جانبی
 • رفع تدریجی اسکالپ با نفوذ به ریشه فولیکول مو
 • آنتی باکتریال و دارای خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی

 

محلول ضد شوره نلا نازول

 

اين محصول حاوی عصاره گیاه آلوئه ورا، عصاره گل بنفشه و کتوکونازول(Ketoconazole) می باشد و شوره سر و خارش آن را درمان نموده و برای رشد و تقویت مو، ایجاد نرمی، براقیت و كنترل ریزش و خشكی مو بسیار مناسب است و همچنين جریان خون در پوست را افزایش می دهد.

آلوئه ورا شامل 6 ترکیب ضدعفونی کننده است: لوپئول، سالیسیلیک اسید،اوره، سینامونیک اسید، فنول و سولفور.این ترکیبات خاصیت مهار کننده بر فعالیت قارچ، باکتري و حتی ویروس دارند. آلوئه ورا با دارا بودن خواص ضد میکروبی و نرم کنندگی پوست و مو، در كنترل عفونت های قارچی کاربرد دارد و مانع از ایجاد شوره سر می گردد.

 قارچ مالاسزیا داراي لیپاز است که توانایی تجزیه چربی به اولئیک اسید را دارد. نفوذ اولئیک اسید به لایه سطحی پوست، باعث تشکیل صفحات شوره، خارش و التهاب می شود. ترکیبات ضد قارچی موجود در آلوئه ورا از پیشرفت این پروسه جلوگیري می کنند.

كتوكونازول داراي اثرات ضد قارچی مي باشد و در نابودی قارچ های موجود در پوست سر و ساير نواحی بدن، بسيار مفيد می باشد. کتوکونازول اثر ضد قارچ خود را، از طریق مهار آنزیم سیتوکروم P-۴۵۰ اعمال می‌ کند. با مهار این آنزیم، تولید ارگوسترول که یک جزء حیاتی در غشاء سلولی قارچ است، مهار می ‌گردد. مهار سنتز ارگوسترول، باعث آسیب به غشاء سلولی قارچ، تغییر نفوذ پذیری آن و در نهایت منجر به نابودی قارچ ها و درمان شوره می شود.

عصاره گل بنفشه حاوی 77 درصد چربی های اشباع نشده است. این عصاره با داشتن خاصیت ضد باکتری و قارچ کشی قوی در درمان بیماریهای قارچی و عفونی کاربرد دارد. این عصاره همچنین، به تقویت مو کمک نموده و با درمان شکنندگی مو از ایجاد موخوره جلوگیری می کند.

از مهمترين تركيبات گل بنفشه مي توان به موسيلاژ و آنتوسيانين اشاره كرد. موسیلاژ موجود در گیاه بنفشه با آبرسانی به پوست، از خشکی و بروز شوره جلوگیری می کند. پلی ساکاریدهای محلول در آب موجود در این عصاره، دارای فعالیت ضد التهابی می باشند.

ویژگی ها:

 • رفع شوره و خارش پوست سر
 • ضد قارچ و باکتری
 • قطع ریزش و رویش مجدد مو

 

شامپو ضد شوره

 

 شامپو ضد شوره نلا با بهره گیری از زینک پیریتیون، پیروکتون اولامین، ویتامین ) Eتوکوفریل استات(، ویتامینB5  )دکسپانتنول( و عصاره های گیاهی لیموعمانی، نارنج و درخت چای تهیه شده است. این محصول در درمان شوره های مقاوم و چرب و متعادل نمودن ترشحات غدد چربی پوست سر کاربرد دارد.

دو ماده ضد قارچ فعال (پیروکتـون اولامیـن و زینک پیریتیون) موجود در این شامپو، ضمن برقراری تعادل در سطح پوست، تولید مثل بی رویه قارچ های مولد شوره سر را مهار نموده و این امر باعث کند شدن سرعت پوسته ریزی کـف سر و رفع شوره می شود.

زینک پیریتیون (Zinc pyrithione) که به اختصار ZPT نامیده می شود، با اثرات سایتو استاتیک خود باعث كاهش ساخت و ساز سلول‌هاي اپپدرم مي ‌شود.

پیروکتون اولامین ( Piroctone olamine) یک ترکیب ضد قارچ می باشد که قادر است به نحو مؤثری باعث از بین رفتن عامل اصلی ایجاد شوره یعنی گونه های مالاسزیا می گردد. همچنین ترشح چربی را در لایه شاخی تنظیم می کند.

عصاره درخت چای مانع رشد قارچ مالاسزیا فورفور مي گردد. اين گياه به واسطه ي داشتن تركيب ترپينن 4 اول، سبب كاهش چشمگير التهاب مي گردد و با كاهش يون پتاسيم، مانع تنفس سلولي قارچ مي شود و به اين روش اثر ضد قارچي خود را ايفا مي كند و در درمان شوره موثر است. مزیت اصلی این عصاره  آن است که می تواند شوره را بدون ایجاد خشکی در پوست سر درمان کند. این عصاره، مانند یک لایه محافظ طبیعی اطراف مو را فرا می گیرد و باعث نرمی، لطافت و درخشندگی مو می شود.

ترکیبات فلاونوئیدی مانند لیمونن و لینالیل استات که از ترکیبات مؤثر نارنج می باشند، دارای خواص ضد التهابی، ضد قارچی و ضد باکتریایی می باشند که به رفع شوره، التهاب و خارش پوست سر کمک می کنند.

لیموعمانی با فعالیت ضد باکتریایی و ضد قارچی در درمان شوره سر موثر است. مواد متشكله ي ليمو عماني را تركيبات تلخ، فلاونوئيدها، اسيد سيتريك، املاح، ويتامين ‌ها به ويژه ويتامين C و مواد فرار تشكيل مي ‌دهند. عمده ترين تركيبات موجود در روغن فرار گياه را ليمونن، آلفا-ترپينئول، گاما ترپينن، ترپينولن، 1 و 8 سينئول و لينالول تشكيل مي دهد.

ویتامین های B5 و E با ایجاد خواص مرطوب کنندگی لایه شاخی پوست، روند جداسازی شوره های چرب را تسریع کرده و از خشکی و بروز شوره جلوگیری می کنند و درخشندگی را به موها باز می گرداند.

ویژگی ها:

 • متعادل نمودن ترشحات غدد چربی
 • ضد قارچ و باکتری
 • نرم کننده لایه شاخی و مرده پوست سر، جهت تسهیل در جدا شدن شوره های چسبیده
 • ضد خارش و ضد التهاب

 

 

شامپو کلوئید سلنیوم سولفاید 1 در صد و کلوئید سلنیوم سولفاید2/5 درصد

 

لابراتوار نلا، شامپوهای کلوئید سلنیوم سولفاید 1 درصد و کلوئید سلنیوم سولفاید 2/5 درصد را با استفاده از تکنولوژی جدید (ذرات سلنیوم سولفاید حل شده در آب (کلوئید))، جهت رفع عفونت های قارچی پوست سر، رفع شوره و خارش پوست کف سر تهیه و تولید نموده است.

از مزایای شامپو سلنیوم سولفاید 2/5 درصد نلا، کلوئید بودن آن است. کلوئید حالتی بین محلول و مخلوط است که ذرات حل ‌شونده در آن بزرگتر از ذرات محلول‌ها هستند و نور را پخش می‌کنند، اما در عین حال کوچکتر از ذرات مخلوط ‌ها هستند و ته‌ نشین نمی‌ شوند. کلوئید به معنای ذرات معلق در محلول است که رسوب نمی دهد و با تکنولوژی خاص این عمل انجام می شود. در روش تهیه کلوئید سلنیوم سولفاید تا حد قابل توجهی از سمیت جرمی کاسته شده و هیچ گونه جرم نامحلول در این کلوئید وجود ندارد. بنابراین این محصول نیاز به تکان دادن ندارد و با شستشو از بدن خارج می شود و می تواند معضلات پوستی سر و بدن را رفع کند.

مزیت کلوئید بودن شامپو سلنیوم سولفاید 2/5 درصد آن است که 2/5% از این کلوئید از لحاظ میزان تاثیرگذاری معادل 1 % سلنیوم سولفاید پودری می باشد.

سلنیوم سولفاید به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده، خارش، پوسته پوسته شدن، سوزش و قرمزی پوست سر را کاهش می دهد. سلنیوم سولفاید دارای اثر سایتو استاتیک است، یعنی از طريق اثر ضد ميتوزي خود موجب كاهش تولید و تكثير سلول‌های شاخی لایه بالایی پوست می گردد و از بروز شوره جلوگیری می کند.

سلنیوم سولفاید با داشتن اثرات ضد قارچی، از تقسیم سلولی و تکثیر قارچ جلوگیری می کند و با نابودی غشای قارچ، باعث مرگ آن می شود و در درمان شوره سر ناشی از عفونت های قارچی نظیر تينه‌ آ ورسيكالر موثر می باشد. اثرات ضد باكتريايي این ماده می تواند اثربخشي آن را افزایش دهد.

یون های سلنیوم سولفید ممکن است سیستم های آنزیمی درگیر در رشد بافت اپیدرمی را مهار کنند، درنتیجه روند تجدید سلول های پوستی را کاهش دهند و در درمان شوره موثر باشند.

براساس مطالعات صورت گرفته، جذب سلنیوم سولفاید از پوست سالم اتفاق نمی افتد. اما ممکن است از طریق پوست آسیب دیده به مقدار بسیار کمی جذب شود. از این رو نباید این شامپو روی زخم های باز و ملتهب مصرف شود.

ویژگی ها:

 • رفع شوره و التهابات پوست سر
 • تنظیم کننده ترشحات غدد چربی پوست سر
 • رفع خارش و پوسته پوسته شدن پوست
 • رفع شوره های چرب و مقاوم به درمان
 • جلوگیری از ابتلا به عفونت های قارچی پس از شنا در استخرهای عمومی

 

شامپو کتوکونازول

 

این شامپو ضد شوره از ترکیب کلیمبازول و اسید سالیسیلیک تهیه شده است. کلیمبازول یک ضد قارچ موضعی از خانواده ایمیدازول می باشد. این ترکیب بدون داشتن اثرات جانبی و سمیت، کارایی ویژه ای در رفع شوره و خارش پوست سر دارد.

ایمیدازول ها نفوذ پذیری غشاء سلولی قارچ ها را به واسطه بلوک سنتز ارگوسترول تغییر می دهند، همچنین سیستم های آنزیمی نیز دچار آسیب می شوند، بنابراین قارچ ها قادر به سنتز اسیدهای چرب نمی باشند. به واسطه تغییرات اکسیداتیو و پراکسیداتیو ، غلظت پراکسید هیدروژن در داخل سلول قارچی بالا می رود که این عامل برای قارچ ها سمی است. بنابراین مجموع تغییرات غشایی و اختلالات ارگانهای داخلی سلول قارچ، باعث مرگ سلول قارچ میگردد.

اسید سالیسیلیک به عنوان یک ترکیب لایه بردار در فرمولاسیون این شامپو ضد شوره به کار رفته است. اسید سالیسیلیک از طریق حل کردن ماده چسباننده بین سلولی که پوسته‌ها را در لایه شاخی به هم متصل می‌ کند، پوسته ریزی را تسریع و در نتیجه باعث نرم شدن لایه شاخی می‌شود. جدا شدن لایه شاخی، رشد قارچ را تضعیف می ‌نماید. اسید سالیسیلیک دارای اثر ضد عفونی ‌کننده خفیف نیز می ‌باشد. همچنین تاثیر و نفوذ پذیری کلیمبازول را در این شامپو افزایش داده و تقویت می کند.

 

 

ویژگی ها:

 • رفع عفونت های قارچی پوست سر
 •  رفع خارش و پوسته پوسته شدن پوست
 •  جلوگیری از رشد قارچ های مولد شوره سر
 • رفع شوره های چرب و مقاوم به درمان
 •  ضدعفونی کردن پوستهای عفونی
 •  تنظیم کننده ترشحات غدد چربی پوست سر
 •  جلوگیری از بروزهرگونه قارچ در بدن پس از شنا در استخرهای عمومی