ریزش مو و درمان آن

نوشته شده توسط فهیمه بابازاده 1398/12/13 10:08:08 0 نظرات

انواع ریزش مو:

الوپسی اندروژنیک و الوپسی اره اتا شایع ترین فرم های ریزش مو هستند. آلوپسی توتالیس به از دست دادن تمامی موهای سر و آلوپسی یونیورسال به از دست دادن کل موهای سر و بدن اطلاق می شود.

 

شایع ترین انواع ریزش مو:

 

 • آلوپسی آندروژنیک:

معمول ترین نوع ریزش مو، ریزش آندروژنیک و یا طاسی با الگوی مردانه می باشد که هم در مردان و هم در زنان مشاهده می شود و در حدود 30 الی 40 درصد افراد با آن درگیر می باشند. این نوع ریزش مو در نتیجه عوامل ژنتیکی و یا تغییرات هورمونی رخ می دهد و به طور مستقیم به اعتماد به نفس فردی لطمه وارد می کند و  باعث کاهش کیفیت زندگی می شود و هزینه های درمانی زیادی را به فرد تحمیل می کند. آلوپسی آندروژنیک به دلیل حساسیت بالای فولیکول های پوست سر به DHT ایجاد می شود. در آلوپسی آندوژنیک با کوتاه شدن مرحله آناژن (مرحله رشد فعال)، فولیکول های مو نازک تر، کوتاه تر و کم عمق تر می شوند و ریزش مو آغاز می شود.

 

 • آلوپسی آره اتا:

آلوپسي آره آتا يک بيماری التهابي مزمن است که با ريزش ناگهاني و کامل مو، بيشتر در نواحي سر و صورت، با حدود کاملا مشخص و به شكل دايره ای و بيضي ظاهر می شود. آلوپسی اره اتا به علت یک واکنش خود ایمنی به وجود می آید. در این بیماری فولیکول‌های مو در نتیجه حمله اشتباه توسط سیستم دفاعی بدن شخص آسیب می ‌بینند و این امر موجب خاتمه فاز آناژن شده و فوليكول مو را به فاز کاتاژن ميبرد که در اين حالت ساقه مو دچار ريزش می شود. استرس عاطفي در بعضي از بيماران به عنوان يک فاکتور تسريع کننده بيماری شناخته شده است.

 

چرخه رشد مو:

چرخه رشد موی انسان شامل 4 مرحله است:

1.آناژن:

فاز فعال رشد مو که 2 تا 7 سال طول می کشد. در فاز آناژن سلول ها در ریشه مو به سرعت در حال تقسیم می باشند، موی جدید موی قدیمی را به بالای فولیکول هدایت کرده و سرانجام موی قدیمی خارج می شود. مو فقط در فار آناژن رشد می کند و پس از گذر از این مرحله مو دیگر رشد نمی کند.

2.کاتاژن:

 فاز میانی که تقریبا دو هفته طول می کشد و در فاز کاتاژن رشد مو متوقف و غلاف خارجی ریشه مو چروکیده می شود.

3.تلوژن :

فاز استراحت که حدود 4 ماه طول می کشد و در این مرحله موی تازه روییده موهای قبلی را به بیرون می راند و جایگزین موی قبلی می شود.

 4. اکسوژن :

 فاز ریزش و رها شدن

 

مکانیسم ریزش مو:

ریزش روزانه 100 تار مو طبیعی می باشد. شروع ریزش هر تار مو با رویشی دوباره همراه است و در نتیجه تعداد موهای سر به طور متوسط ثابت می ماند. چرخه رشد مو شامل مراحل رویش، استراحت و نهایتا ریزش می باشد، هر عاملی که در روند این چرخه اختلال ایجاد کند سبب ریزش مو می شود. در پایان فاز فولیکول مو مجددا وارد فاز آناژن شده و ساخت موی جدید آغاز می شود. با افزایش سن یا در نتیجه برخی عوامل فاز آناژن کوتاه تر شده، درصد موها در فاز تلوژن افزایش یافته، سرعت رشد موها کم شده و تارهای موی تازه روییده نازکتر می شوند.

 

علل ریزش مو:

 • تاریخچه خانوادگی (وراثت)

فولیکولهای مو برخی از افراد در نتیجه عوامل ژنتیکی در دوران جوانی دچار پیری زودرس شده و به تدریج موهای نازکتری رشد و پرورش می دهد، به طوری که به تدریج موهای ضخیم  تبدیل به موهای کرکی می شوند.

 • تغذیه:

سلول های ریشه مو همانند سلول های سایر نواحی بدن برای رشد و تقسیم سلولی نیاز به مواد مغذی دارند. کمبود برخی پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی خاص نظیر آهن و روی باعث ضعیف شدن ریشه مو شده و از علل اساسی ریزش مو می باشد.

 • تغییرات هورمونی

به هم خوردن تعادل هورمون ها در نتیجه بارداری، زایمان، یائسگی و می تواند باعث ریزش مو دائمی یا موقت شود. تغییرات هورمونی در دوران بارداری سبب حفظ فولیکول های مو در مرحله رشد (آناژن) می شود و پس از زایمان با ورود فولیکول های مو به مرحله استراحت (تلوژن) ریزش مو اتفاق می افتد. با رسیدن به سن یائسگی، بدن به طور طبیعی سطح بالاتری از هورمون لوتئین کننده (LH) ترشح می کند و سطح استروژن و پروژسترون کاهش پیدا می کند. استروژن در فاز رشد موها و پروژسترون در بازسازی فولیکول های مو نقش دارد و با کاهش سطح این هورمون ها، ریزش مو آغاز می شود.

 • مصرف برخی داروها و ابتلا به برخی بیماری ها

ریزش مو می تواند یک عارضه جانبی برخی از داروهای خاص مانند داروهای شیمی درمانی، ضد بارداری، ضد تیروئید، ضد انعقاد، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا باشد.  

 • استرس

 بسیاری از افراد چند ماه پس از یک شوک جسمی یا عاطفی دچار ریزش عمومی مو می شوند و در اغلب موارد این نوع ریزش مو موقتی است. به عنوان مثال بیشتر مبتلایان به آلوپسی آره آتا دچار درگیری های روحی و روانی می باشند.

 • مدل های مو:

رنگ کردن، دکلره کردن، شانه زدن بیش از حد و برخی مدل های مو باعث کشش بیش از حد مو و ریزش مو می شوند.

 

درمان های رایج ریزش مو:

درمان های شیمیایی ریزش مو شامل داروهای فیناستراید و ماینوکسیدیل می باشد که در مصرف موضعی احتمال بروز عوارضي مانند حساسیت، خارش شدید، قرمزی، زخم های پوستی و در مصرف خوراکی احتمال احتباس آب و نمک، عوارض قلبي، تشديد ديابت و رشد موهاي زائد افزایش می دهند و سلامت انسان را به خطر می اندازد.

فرمولاسیون های گیاهی به دلیل مزایای زیاد نظیر رضایت بیمار، نبود عوارض جانبی ، در دسترس بودن، اثرگذاری سریع و... از محبوبیت بیشتری برخوردارند و جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی می باشند.

 

شامپوهای تقویتی لابراتوار نلا:

 

شامپو سائوپالمتو:

لابراتوار نلا شامپو سائوپالمتو را با هدف تقویت رویش مو و جلوگیری از ریزش مو تهیه و تولید نموده است.

سائوپالمتو، عصاره ای از انواع توت های درخت نخل اره می باشد. این گیاه بومی غرب هند است و در ساحل جنوب شرقی اقیانوس اطلس به مقدار زیادی رشد می کند. این درخت بلند به طول 6 تا 10 فوت است که دارای تاجی از برگهایی به شکل خار است. سائوپالمتو به عنوان گیاه محبوب برای درمان ریزش مو در آلمان و فرانسه شناخته شده است و برای اثربخشی مطلوب نیاز به هیچ تقویت کننده ای  ندارد.

عصاره سائوپالمتو حاوي استروژن طبيعي می باشد که استفاده از آن در شامپو سائوپالمتو نلا موجب تنظيم هورمونهاي پياز پوست سر مي گردد. در نتیجه به سرعت از ريزش مو جلوگيري کرده و موجب رويش مجدد و جلوگیری از طاسی مي گردد.

عصاره سائوپالمتو، با مهار آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستسترون (DHT) جلوگیری می کند. DHT آندروژن اصلی در تغییرات چرخه رشد مو می باشد و با کوتاه کردن مرحله رشد به سطوح بالای آندروژنی پاسخ می دهد و به مرور زمان سبب نازکی و کم پشت شدن موها و ریزش مو می شود. همچنین عصاره سائوپالمتو با مهار اتصال DHT به گیرنده های آندروژنی، ریزش مو را درمان می کند.

چرخه درمان های رایج برای ریزش مو شامل فیناستراید و ماینوکسیدیل می باشد که به صورت سیستماتیک تجویز می شود. این ترکیبات به لایه های اپیدرمی جذب می شوند و در برخی موارد به جریان خون راه می یابند که ممکن است تعادل طبیعی هورمون ها در بدن را تغییر دهد. شامپو سائوپالمتو بدون ایجاد عوارض جانبی داروهای شیمیایی و با اثربخشی سریع در درمان ریزش مو کاربرد دارد.

در یک مطالعه، 10 مرد بین سنین 23 تا 64 سال که مبتلا به آلوپسی آندروژنیک بودند با عصاره سائوپالمتو تحت درمان قرار گرفتند و در 60٪ از مردان بهبودی در رشد مو مشاهده شد.

در یک مطالعه دیگر که بر روی 62 بزرگسال انجام شد نشان داد که استفاده از سائوپالمتو به مدت 3 ماه و به صورت موضعی ، 35٪افزایش تراکم مو را نشان داده است.

ویژگی ها:

 • حاوی پروژسترون گیاهی (سائوپالمتو)
 • تنظيم هورمونهاي پياز مو و پوست DHT
 • آنتی آندروژنیک
 • رفع ریزش مو و تقویت رویش مو
 • مناسب برای انواع مو

 

طريقه مصرف:

 از اين شامپو ميتوان در هر بار حمام و يا يک بار در ميان استفاده نمود.

 

شامپو سدر وگزنه

شامپو سدر و گزنه با بهره گیری از عصاره های سدر و گزنه جهت رفع ریزش مو و تقویت رویش مو تهیه و تولید شده است. این شامپو برای موهای چرب بسیار مناسب می باشد.

در اثر ترشح بيش از حد چربي ازغدد موجود در پوست ‌سر، موها چرب و سنگين مي ‌‌شوند. عصاره گياه سدر با داشتن خاصیت پاك‌ كنندگي و عصاره گیاه گزنه با تنظيم ترشح غدد چربی در پوست، چرب شدن موها را به تعویق مي اندازد. همچنین، خارش پوست سر را از بين برده و شفافيت دوباره را به موها باز می گرداند.

گیاه سدر به واسطه دارا بودن ساپونین، خاصیت پاک کنندگی خوبی از خود نشان می دهد. ساپونین ها گروهی از ترکیبات پیچیده شیمیایی هستند که به عنوان امولسیون کننده عمل می کنند و در آب کف پایدار تشکیل می دهند. مهم ترین ساپونین برگ سدر، ابلین لاکتون می باشد که یک ساپونین استروئیدی و عامل کف کنندگی سدر است. ساپونین موجود در گیاه سدر همچنین اثرات ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد و باعث افزایش ماندگاری شامپو می شود.

عصاره سدر به دلیل دارا بودن تانن ها در ساختار خود دارای خواص ضدعفونی کننده و ضد میکروبی می باشد و در درمان ریزش مو، شوره سر و عفونت های قارچی موثر می باشد.

گلیکوزیدهای موجود در گیاه سدر، چربی پوست را تنظیم می کنند و از این رو این گیاه در رفع شوره سر بسیار موثر است.

اسیدهای چرب گیاه سدر با طولانی تر کردن فاز آناژن چرخه مو و افزایش ضخامت موها آلوپسی آندروژنیک را به طور موثری بهبود می بخشند. اسیدهای چرب موجود در سدر اسید لینولنیک، لینولئیک، پالمیتولئیک، اولئیک، میریستولئیک اسید و استئاریک اسید می باشد.

گزنه گیاهی چند ساله است که در سرتاسر جهان می روید و از زمان های قدیم به عنوان تقویت کننده  پوست و مو شناخته شده است، این گیاه با تحریک رویش مو، سلامت پوست و مو را بهبود می بخشد و قادر است شوره سر را نیز درمان کند.

گزنه به علت دارا بودن فنول های فعال بیولوژیکی، اسیدهای چرب، فیتو استرول ها و لیگنان ها دارای فعالیت آنتی آندروژنیک (اثرات آنتی آندروژنی) است. عصاره ریشه گزنه غنی از ترکیب اسکوپولتین (مهار کننده آنزیم 5-آلفا ردوکتاز) است، در محصولات خود برای کنترل چربی بیش از حد مو و پوست سر استفاده کرده است. سایر ترکیبات این گیاه شامل: گوگرد، تانن، ویتامین A ، B و C می باشد.

گیاه گزنه به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب نظیر لینولئیک، لینولنیک، پالمیتولئیک، اولئیک و... با خاصیت مهارکنندگی 5α-ردوکتاز در رشد مو و جلوگیری از ریزش مو بسیار کاربرد دارد.

گزنه گیاهی است که اعمال موضعی آن به پوست از طریق انقباض مویرگ ها، افزایش گردش خون و ایجاد تحریک می تواند ورودی فولیکول های مو را باز کند.

شامپو سدر و گزنه با داشتن عصاره های گیاهی سدر و گزنه برای افرادی که دارای پوست حساسی می باشند بسیار مناسب است.

ویژگی ها:

 • تنظیم ترشحات و کاهش چربی پوست سر
 • رفع خارش پوست سر
 • مناسب برای انواع مو
 • حاوی عصاره سدر و گزنه جهت تقویت پیاز مو و تجدید روند رشد

طريقه مصرف:

مقدار مناسبی از شامپو را روی سر ریخته و به مدت 2 دقیقه ماساژ داده، آبکشی نمایید.

 

 

شامپو کافئین

لابراتوار نلا شامپو کافئین را با بهره گیری از عصاره کافئین جهت جلوگیری از ریزش و تقویت رویش مو تهیه و تولید نموده است.

ترکیباتی که به صورت موضعی به پوست سر اعمال می شوند بایستی قابلیت نفوذ به سد پوستی را داشته باشند و به جایگاه های ویژه ای روی فولیکول های مو دسترسی داشته باشند تا بتوانند با متدهای بیولوژیکی مختلف روی رویش مو تاثیر بگذارند. قابلیت انحلال در چربی و اندازه مولکول ها، مهم ترین فاکتورهای محدود کننده فرمولاسیون های گیاهی، برای عبور از سد پوستی می باشد.

نفوذ فولیکولی کافئین موجود در فرمولاسیون یک شامپو، توسط یونیزاسیون سطحی با حساسیت بالا واسپکتروسکوپی جرمی اندازه گیری شد. این متدها برای اندازه گیری مقادیر بسیار کوچک ماده جذب شده در خون به کار می روند و نتایج نشان می دهد تماس 2 دقیقه ای با شامپو حاوی کافئین برای نفوذ عمقی کافئین به فولیکول های مو  و تشخیص کافئین در خون کافی است و تا 48 ساعت پس از شستشوی موها باقی می ماند. بنابراین فولیکول های مو تنها راه برای جذب سریع کافئین پس از اعمال موضعی می باشند. کافئین در فولیکول مو نفوذ می کند و از این طریق وارد جریان خون می شود. فولیکول های مو خانم ها نسبت به فولیکول های مو آقایان حساسیت بالاتری نسبت به کافئین دارند.

توانایی کافئین برای نفوذ به فولیکول های مو و تحریک رشد موی انسان تاثیر مهمی در جلوگیری از ریزش موی آندروژنیک دارد.

کافئین می تواند از طریق مکانیسم های مختلفی بر رشد موها تاثیر بگذارد. مصرف موضعی کافئین می‌تواند با مهار عوامل اصلی ریزش مو یعنی هورمون «دی هیدروتستسترون» و «آنزیم فسفودی استراز» از ریزش موها جلوگیری می کند.

هورمون تستسترون توسط آنزیم 5-آلفا ردوکتاز به دی هیدروتستسترون (DHT ) تبدیل می شود. حساس شدن فولیکول های مو به عملکرد DHT، منجر به کوچک شدن فولیکول های مو و در نهایت ریزش مو می شود. کافئین، می تواند با مهار آنزیم 5-الفا ردوکتاز از تبدیل تستسترون به دی هیدروتستسترون و کوچک شدن فولیکول های مو جلوگیری نماید که در نتیجه ریزش مو قطع و رویش مجدد مو آغاز می شود.

کافئین از طریق مهار آنزیم فسفو دی استراز غلظت داخل سلولی آدنوزین مونو فسفات را افزایش می دهد. آدنوزین مونو فسفات تحریک کننده متابولیسم سلولی در بسیاری از سلول های جدید می باشد، در نتیجه کافئین با تحریک تکثیر سلولی به رشد موها کمک می کند.

کافئین کشش عضله صاف مجاور فولیکول مو را کاهش می دهد و باعث انتقال آسان تر مواد مغذی از طریق رگ های خونی به فولی و افزایش رشد مو می شود. کافئین خود به تنهایی باعث افزایش رشد ساقه مو، طولانی تر کردن فاز آناژن و تحریک تکثیر کراتینوسیت های مو می شود.

کافئین با دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و تاثیر بر عملکرد آنزیم فسفودی استراز و 5- آلفا ردوکتاز در درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی ها:

 • تنظیم هورمون های پیازمو
 • تاثیر مثبت در طول عمر ریشه مو
 • جلوگیری از اثرات مضرهورمون تستسترون
 • کنترل ریشه مو و کمک به رویش و رشد مجدد
 • ایجاد جلوه ظاهری مناسب برای مو بعد از مصرف شامپو

طریقه مصرف :

 مقدار مناسبی از شامپو را روی سر ریخته و به مدت 2 دقیقه ماساژ داده و سپس آبکشی نمایید.

 

نلا هیر (لوسیون تقویت پیاز مو)

لابراتوار نلا پس از تحقیقات مداوم بر روی تاثیرات گیاهان در درمان ریزش مو، محلول نلا هیر را با بهره گیری از عصاره های گیاهی آلوئه ورا، دم اسب و بابونه و با هدف تقویت پیاز مو، قطع ریزش و تحریک رویش مو تهیه و تولید نموده است. 

در میان تمامی روش های درمان ریزش مو، روش های گیاهی که باعث افزایش جریان خون در پوست سر می شوند، از اهمیت به سزائی برخوردار می باشند، این روش ها، نه تنها رشد مو را تسریع می کنند، بلکه از ریشه مو محافظت کرده و از ریزش غیرمعمولی می کاهند.

عصاره آلوئه ورا، با افزایش جریان خون در پوست سر و تغذیه بهتر فولیکول های مو، سبب طولانی تر شدن فاز رویش مو می گردد و با کاهش التهابات پوست سر، از ریزش مو جلوگیری می کند. مطالعات صورت گرفته نشان داده است که آلوئنین موجود در آلوئه ورا عامل بهبود رشد مو بدون ایجاد التهاب در پوست می باشد.

عصاره گیاه دم اسب، حاوی مقادیر زیادی سیلیس می باشد که موجب افزایش خاصیت ارتجاعی و مقاومت موها می گردد. این عصاره با تنظیم ترشحات چربی پوست سر، ظاهری براق و ابریشمی به موها می بخشد.

عصاره بابونه با داشتن خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی، از رشد میکروارگانیسم های مضر و ایجاد التهاب های موضعی و خارش در پوست سر جلوگیری می کند. ترکیبات موجود درعصاره بابونه با ایجاد تحریک بر روی پوست، سبب باز شدن عروق، بهبود گردش خون و تغذیه بهتر فولیکول های مو شده و به بهبود رشد مو کمک می کنند و سبب ضخیم شدن تارهای مو شده و موها را پر پشت، براق، لطیف و خوش حالت می‌ کند. عصاره بابونه به دلیل داشتن اثرات آنتی اکسیدانی و خنثی کردن رادیکال های آزاد سبب تقویت و رشد بهتر موها می گردد.

مکانیسم اثر این اسپری آن است که با تاثیر مواد گیاهی بر فولیکول مو، شدت جریان خون در پوست سر را افزایش داده و باعث انتقال آسان تر مواد مغذی به فولیکول های مو شده و موجب رویش مو خواهد شد. این محصول همچنین در رفع التهابات پوست سر بسیار موثر است.

از مزایای این محصول گیاهی، استفاده آسان، عدم نیاز به شستشو پس از مصرف و حفظ براقیت و درخشندگی موها می باشد.

 

ویژگی ها:

 • جلوگیری از ریزش مو و تقویت پیاز مو
 • رفع التهابات پوست و محرک رشد مو
 • ضد شوره و ضد موخوره
 • حالت دهنده و نرم کننده

طریقه مصرف:

روزانه دوبار، محلول را روی پوست سر اسپری نموده و به آرامی ماساژ دهید.

 

محلول پروژست نلا

محلول پروژست نلا با بهره گیری از عصاره سائوپالمتو و عصاره گزنه تهیه و تولید شده است.

عصاره سائوپالمتو، با مهار آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستسترون (DHT) جلوگیری می کند. DHT آندروژن اصلی در تغییرات چرخه رشد مو می باشد و با کوتاه کردن مرحله رشد به سطوح بالای آندروژنی پاسخ می دهد و به مرور زمان سبب نازکی و کم پشت شدن موها و ریزش مو می شود. همچنین عصاره سائوپالمتو با مهار اتصال DHT به گیرنده های آندروژنی، ریزش مو را سريعاً قطع کرده و رشد مو را تسريع مي بخشد.

محلول پروژست نلا همچنين حاوی عصاره گزنه نيز می باشد که اين عصاره باعث افزايش خون رسانی و در نتيجه تغذيه ريشه مو می گردد. عصاره گزنه غنی از ترکیب اسکوپولتین است که با مهار آنزیم 5-آلفا ردوکتاز از ریزش مو جلوگیری می کند.

ویژگی ها:

 • قطع ریزش مو و رویش مجددمو
 • رفع التهابات پوست سر
 • تغذیه پیاز مو
 • تنظیم اختلالات هورمونی وکنترل دی هیدروتستسترون

طريقه مصرف :

اين محلول را روزانه يک الی دو بار داخل موها اسپری کنيد و با نوک انگشتان به آرامی ماساژ دهيد.

 

محلول کافئین 39

لابراتوار نلا محلول کافئین 39 را برای پیشگیری از ریزش مو به ویژه برای بانوان بعد از 39 سالگی تهیه و تولید کرده است که حاوی عصاره بلک کوهوش (کوهوش سیاه)، قزل گون، آلوئه ورا و کافئین می باشد که همگی از عوارض یائسگی کاسته و موجب آرامش مصرف کننده می گردند.

بسیاری از زنان هنگام گذر از یائسگی علائم منفی مانند ریزش مو را تجربه می کنند. بلک کوهش  یا کوهش سیاه یک گیاه بومی است که در آمریکای شمالی رشد می کند. تحقیقات نشان داده است که بارزترین اثر درمانی و اصلی ترین کاربرد کوهش سیاه، تسکین علائم یائسگی شامل برافروختگی، گر گرفتگی، ریزش مو و ... می باشد.

یکی از خواص کوهوش سیاه تاثیر مثبت آن روی رشد موها است. با رسیدن به یائسگی، بدن به طور طبیعی سطح بالاتری از هورمون لوتئین کننده (LH) ترشح می کند و سطح استروژن و پروژسترون کاهش پیدا می کند و ریزش مو آغاز می شود. استروژن در فاز رشد موها و پروژسترون در بازسازی فولیکول های مو نقش دارد. کوهوش سیاه با دارا بودن فیتو استرول ها فعالیت ضد آندروژنی یا تقویت کننده استروژنی دارد و با مهار فعالیت آنزیم 5- آلفا ردوکتاز و مهار اتصال گیرنده های آندروژنی، به بازگرداندن تعادل هورمونی و عادی سازی سطح LH کمک می کند.

کافئین می‌تواند با مهار عوامل اصلی ریزش مو یعنی هورمون «دی هیدروتستسترون» و «آنزیم فسفودی استراز» از ریزش موها جلوگیری می کند.

خرگوشک (قزل گون) گیاهی است که اغلب در ایران یافت می شود و 42 گونه این گیاه بومی ایران هستند. ساپونین های موجود در خرگوشک فعالیت ضد قارچی قوی داشته و در درمان ریزش مو و شوره سر موثر می باشند. گلیکوزیدهای موجود در خرگوشک خواص آنتی اکسیدانی دارند. خرگوشک مهار کننده 5- آلفا ردوکتاز می باشد که محرک های تکثیر غلاف ریشه خارجی مو و مقوی مو است.

عصاره آلوئه ورا، با دارا بودن آلوئنین موجب افزایش جریان خون در پوست سر و تغذیه بهتر فولیکول های مو، طولانی تر شدن فاز رویش مو و کاهش التهابات پوست سر می شود و از ریزش مو جلوگیری می کند.

ویژگی ها:

 • قابل استفاده برای آقایان و بانوان
 • محرک متابولیسم و تولیدانرژی در بدن
 • حاوی عصاره گیاهان بلاک کوهوش، عصاره قزل گون، عصاره آلوئه ورا  و کافئین
 • پیشگیری از ریزش مو ناشی از تغییرات هورمونی
 • کاهنده عوارض یائسگی درموی سر، مناسب برای بانوان بالای  39 سال
 • تنظیم هورمون های رشد ومتابولیسم سلولی                                                                                         

طریقه مصرف:

بعد از شستشوی مو مقداری از محلول را روی سر اسپری نموده و به آرامی به مدت 1 دقیقه ماساژ داده و بعد از 3 دقیقه آبکشی نمائید.

 

شامپو پروژست1+1

لابراتوار نلا با تولید شامپو پروژست 1+1(5/0% و 2%) محصولی با کیفیت برای رفع ریزش مو، کمک به رویش مجدد مو و رفع التهابات پوست سر عرضه کرده است. در فرمولاسیون این محصول از عصاره درخت چای، رزماری و دم اسب و پروژسترون 5/0 درصد و 2 درصد بهره برده شده است.

هورمون تستسترون توسط آنزیم 5-آلفا ردوکتاز به دی هیدروتستسترون (DHT ) تبدیل می شود. DHT، منجر به کوچک شدن فولیکول های مو و در نهایت ریزش مو می شود. پروژسترون می تواند با مهار آنزیم 5-الفا ردوکتاز از تبدیل تستسترون به دی هیدروتستسترون و کوچک شدن فولیکول های مو جلوگیری نماید که در نتیجه ریزش مو قطع می شود و رویش مجدد مو آغاز می شود.

برای موفقیت این شامپو در درمان ریزش مو بایستی ترکیبات موجود در آن به بافت هدف برسند. یک

مانع اساسی برای عدم موفقیت درمان های مورد استفاده در پوست سر، سبوم تولید شده توسط غدد سباسه

می باشد که مجرای ورودی فولیکول های مو را مسدود می کند. سبوم به دلیل اسیدی بودن هنگامی که

در مجرای فولیکول مو تجمع می کند سبب آسیب به فولیکول های مو می شود و انتقال ترکیبات را به

فولیکول های مو مختل می کند. عصاره درخت چای با حل کردن سبوم موجود در ورودی فولیکول مو

انتقال سایر ترکیبات را به فولیکول مو آسانتر می کند.

عصاره درخت چای با افزایش گردش خون در پوست سر، به دفع مواد سمی و تحریک رشد پیازهای مو کمک می ‌کند. این عصاره خاصیت ضد عفونی کننده، ضد قارچ و ضد التهابی دارد. خواص آنتی اکسیدان این عصاره باعث می‌شود تا موها همیشه تمیز و سالم بمانند. زمانی که پوست سر سالم باشد و به اندازه‌ی کافی مواد مغذی دریافت کند، منافذ پوستی باز‌ می‌شوند و در نتیجه شاهد افزایش رشد مو خواهیم بود.

رزماری یک گیاه چند ساله چوبی با برگ های همیشه سبز و بومی منطقه مدیترانه می باشد. روغن اساسی رزماری که از برگ های گیاه استخراج می شود در تحریک فولیکول های مو و تقویت رشد مو نقش دارد. عصاره رزماری گردش خون در پوست سر را تقویت می کند و به اکسیژن رسانی بهتر به فولیکول های مو کمک می کند و افزون بر این، انتقال مواد مغذی به ریشه مو را تحریک می کند. این عصاره از سفیدی زودرس موها جلوگیری کرده و در کاهش التهاب، خشکی، پوسته پوسته شدن پوست سر و درمان شوره مفید می باشد. رزماری با مهار فعاليت سیکلواکسیژناز1 و سیکلواکسیژناز2 موجب کاهش التهاب گردد. رزماری حاوی کافئيک اسيد و رزمارينيک اسيد بوده و موجب گشادی عروق و در نتيجه تغذيه بهتر فوليكول مو ميشود.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۵، روغن رزماری با داروی ماینوکسیدیل مقایسه شد. طی این تحقیق افراد شش ماه تحت درمان با این دو ماده قرار گرفتند. پس از ۶ ماه در هر دو گروه رشد مو به خوبی قابل مشاهده بود و در گروهی که تحت درمان با روغن رزماری قرار گرفته بودند تاثیر بیشتر و پایدارتر بود. دانشمندان به این نتیجه رسیدند که روغن رزماری در طولانی مدت می تواند ریزش مو را درمان کند. در همین مطالعه افرادی که از خارش کف سر یا شوره رنج می بردند تحت تاثیر روغن رزماری نسبت به ماینوکسیدیل به درمان پاسخ بهتری می دهند.

عصاره دم اسب حاوی مواد معدنی (کلسیم، سیلیس، مس، روی، سلنیوم) و املاح ضروری برای فولیکول های مو بوده و با تغذیه فولیکول های مو منجر به افزایش خاصیت ارتجاعی موها و در نتیجه استحکام موها می گردد.

ویژگی ها:

 • رفع ریزش مو و کمک به رویش مجدد موها
 • تقویت پیاز مو
 • تنظیم میزان هورمون دی هیدروتستسترون
 • تقویت فولیکول های مو
 • جلوگیری از طاسی

 

طریقه مصرف:

ابتدا شامپو شماره 1(حاوی پروژسترون 5/0%) را تا اتمام شامپو استفاده کنید و سپس مصرف شامپو شماره 2(حاوی پروژسترون 2%) را شروع نمائید. مقداری از شامپو را بر کف دست ریخته، دست ها را به هم مالیده تا کف یکنواختی حاصل گردد،سپس بر روی موها مالیده و به مدت 3 دقیقه ماساژ دهید و با ملایمت در زیر آب فراوان بشوئید. این عمل را در طول هفته 2 تا 3بار به مدت 3 هفته متوالی تکرار نمائید. مصرف شامپوها را به صورت متوالی تکرار نمائید.

از مصرف شامپوهای دیگر همزمان با این شامپو خودداری کنید.

جهت اثربخشی بهترو سریعتر می توانید ازمحلول پروژست نلا استفاده نمایید.