کاربرد ضدعفونی کننده ها در مبارزه با ویروس ها

نوشته شده توسط فهیمه بابازاده 1398/12/13 14:12:10 0 نظرات

 

 

لزوم استفاده از ضد عفونی کننده ها:

 

در حال حاضر نگرانی از جهت گسترش و همه ‌گیر شدن ویروس جدید کرونا، کووید-۱۹، لزوم استفاده از محصولات ضدعفونی ‌کننده دست‌ و سطوح را در زندگی روزمره دو چندان کرده است.

 

کرونا ویروس ها، خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری های شدیدتری نظیر مرس و سارس نیز می باشند. کووید-19 از خانواده کرونا ویروس ها بوده که به سرعت از طریق دست های آلوده و سطوح آلوده به ویروس از فردی به فردی دیگر منتقل می شود.

 

به دلیل آمار بالای مبتلایان به این ویروس در روزهای اخیر، احتمال آلودگی در همه اشیا و سطوح وجود دارد و از این رو ضدعفونی مرتب دست ها و سطوح با لوازم ضدعفونی کننده از ملزومات مبارزه با این ویروس می باشد. درمان قطعی برای این ویروس وجود ندارد لذا بهترین راه جلوگیری از انتشار و ابتلا به این ویروس، در مرحله اول پیشگیری می باشد.

 

نخستین توصیه پزشکان برای پیشگیری از ابتلا و شیوع کووید-۱۹، شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون و استفاده از محلول های ضدعفونی کننده دست است. شستن مکرر دست ها با آب و صابون باعث کاهش انواع میکروب ها روی دست ها شده و احتمال انتشار و انتقال بیماری های ویروسی را کاهش می دهد ولی این راهکار، در شرایط اضطراری و در صورت نبود دسترسی به آب و صابون قابلیت به کار گیری ندارد.

 

در مکان‌هایی مانند وسایل حمل ‌ونقل عمومی که امکان شستن دست ها با آب و صابون وجود ندارد، استفاده از یک ضدعفونی کننده دست می تواند در جلوگیری از انتقال و انتشار میکروب و عوامل بیماری زا کارساز باشد و احتمال ابتلا به بیماری های ویروسی نظیر کرونا را کاهش دهد.

 

بررسی‌های صورت‌ گرفته نشان داده است که استفاده از محصولات ضدعفونی ‌کننده در مدارس، اداره‌ها و بیمارستان‌ها، کمک شایانی به پیشگیری از شیوع بیماری های ویروسی کرده است و اطمینان بخشی قابل ملاحظه ای برای کارکنان این بخش ها به وجود آورده است.

 

 

ضدعفونی کننده ها:

 

ضدعفونی کننده ها، ترکیبات ضد میکروبی هستند که برای غیرفعال کردن و یا از بین بردن میکروارگانیسم ها روی سطوح و دست ها طراحی شده اند. ضد عفونی کننده ها، اکثر میکروارگانیسم ها، به ویژه اسپورهای باکتریایی مقاوم را از بین می برند و با از بین بردن دیواره سلولی میکروب ها یا دخالت در متابولیسم آنها، خاصیت ضد میکروبی خود را اعمال می کنند. این ترکیبات باعث آسیب پروتئین ها و لایه های بیرونی سلول باکتری و نشت DNA به خارج از سلول  و نابودی سریع باکتری ها و ویروس ها می شوند. از ضد عفونی کننده ها اغلب در بیمارستان ها، مطب های دندانپزشکی، آشپزخانه ها و حمام ها برای از بین بردن ارگانیسم های عفونی استفاده می شود.

 

 

ویژگی های گندزدا و ضدعفونی کننده ایده ال:

 • بر روي طيف وسيعي از باكتري ها، مخمرها، كپك ها و ويروس ها موثر باشد.
 • داراي اثر میکروب کشی قوی باشد.
 • فعال و پایداربوده و با سایر شوینده ها و مواد شيميايي سازگار باشد.
 • حساسيت پوستي ايجاد نكند و خطری برای سلامت انسان نداشته باشد.
 • خواص پاك كنندگي خوبي داشته باشد.
 • باعث ايجاد خورندگي در ابزار و سطوح فلزي نشده و به وسـايل ديگـر نظيـر پارچـه، لاسـتيك و

پلاستيك و ... آسيب وارد نكند.

 • با ايجاد يك لايه ضد ميكروبي، اثري ماندگار بر روي سطوح ايجاد كند.
 • براي محيط زيست زيان آور نباشد.

 

 

انواع ضدعفونی کننده ها:

 • ضدعفونی ‌کننده های غیر الکلی

ضدعفونی کننده های غیرالکلی قابل ‌اشتعال نیستند و از آنجا که در فرمولاسیون آن ها الکل به کار نرفته است، احتمال آسیب رسانی آن ها به پوست کمتر است. 

 • ضد عفونی کننده های الکلی

یکی از پرکاربرد ‌ترین ضدعفونی ‌کننده‌ها، ضدعفونی کننده های الکلی می باشد که الکل‌ موجود در آن ها برای از بین ‌بردن انواع میکروب‌ها نظیر باکتری‌ها، ویروس ها و قارچ ها کارآمد می باشد. الکل ها باعث از بین رفتن ساختار پروتئین‌ها و انعقاد آنها می ‌شوند، این خاصیت، الکل ها را به انتخابی مناسب و کارآمد برای مقابله با طیف وسیعی از باکتری‌ها و ویروس‌ ها تبدیل می‌ کند.  

 

با این حال استفاده از الکل بدون کاربرد هیچ ماده یا ترکیب دیگری در فرمولاسیون، کارایی الکل را برای مقابله با میکروب‌ها کمتر می ‌کند. از این رو در فرمولاسیون های ضدعفونی کننده ها در کنار الکل ها، از دیگر ترکیبات موثر نظیر آب نیز استفاده می شود. ضدعفونی کننده های الکلی بلافاصله پس از استفاده، میکروب‌ها را از بین می ‌برند و تا مدت ‌زمان نسبتا زیادی دست‌ها را پاکیزه نگه می ‌دارند.

 

الکل خاصیت ضد میکروبی قابل ‌ملاحظه‌ای دارد، ولی استفاده از آن به تنهایی، رطوبت پوست را از بین برده و باعث خشکی و ترک خوردگی سطح پوست می شود. خشکی بیش از حد پوست و ترک‌ خوردگی آن، احتمال انتقال عفونت‌ را افزایش می دهد. از این رو استفاده از ضد عفونی کننده هایی که علاوه بر الکل، حاوی ترکیبات نرم کننده نظیر گلیسیرین برای ایجاد نرمی و لطافت در پوست می باشند، بسیار موثر است.

 

استفاده از ضدعفونی کننده های الکلی کاملا بی خطر بوده و تنها عامل نگران کننده هنگام استفاده از این محصولات، قابل ‌اشتعال بودن آنها و خطر مسمومیت در نتیجه بلع اتفاقی آن ها به‌ صورت ناخواسته است که به ندرت اتفاق می افتد و بایستی این ترکیبات دور از دسترس کودکان نگهداری شوند.

 

درصورتی که دست‌ها با ضدعفونی ‌کننده الکلی، به خوبی تمیز شوند و در معرض هوا کاملا خشک شوند، باکتری‌ها، قارچ‌ها و برخی انواع ویروس‌های غلاف‌ دار در سطح پوست به‌ طور کلی نابود می شوند.

 

 

ضد عفونی کننده های لابراتوار نلا

 

پوست وغشاهای مخاطی دهان و بینی محل ورود تعداد زیادی از ویروس ها می باشد. با توجه به شرایط موجود و همچنین به منظور حفظ سلامت و بهداشت شخص و محیط، بیش از پیش نیاز به استفاده از محلول های ضدعفونی کننده احساس می شود. محلول و اسپری های ضدعفونی کننده خوب باید توانایی لازم برای نابودی میکروب ها و ویروس ها را در مدت زمان کوتاهی داشته باشد و اثری از ویروس ها روی سطوح به جا نگذارد تا امکان انتقال آنها از طریق مجاری دهان و بینی به حداقل برسد.

 

لابراتوار نلا اسپری های ضدعفونی کننده دست و سطوح الکلی را در حجم های مختلف و با خاصیت های ضدعفونی کنندگی، میکروب کشی و ویروس کشی تهیه و تولید کرده است. الکل به کار رفته در فرمولاسیون این اسپری ها، ایزوپروپیل الکل می باشد.

 

ایزوپروپیل الکل در برابر آنتی ویروس های غیر لیپید فعال نیست، اما در برابر ویروس های با پوشش لیپیدی نظیر آنفولانزا و کرونا بسیار فعال است و این ویروس ها را به سرعت از بین برده و سبب جلوگیری از انتشار آن ها می شود.

 

 با توجه به اینکه ضدعفونی کننده هایی که به شکل اسپری می باشند کاربری راحت تری دارند در مکانهایی مثل بیمارستان ها، مکان های آموزشی، باشگاه و آرایشگاه ها و تمام مکان های عمومی که تماس افراد غیر قابل اجتناب است مورد استفاده قرار می گیرند.

 

کاربردهای اسپری ضدعفونی کننده دست و سطوح :

 • ضدعفونی کننده و پاک کننده سطوح
 • ازبین برنده ویروس ها در محیط هتلها، مسافرخانه ها، مراکز اقامتی، باشگاه های ورزشی، استادیوم ها، تالارها، رستوران ها، اماکن زیارتی و غیره
 • جلوگیری از شیوع بیماری و عفونت های شایع از طریق میکروب زدایی فضا و سطوح
 • قابل استفاده برای ضدعفونی دست و سطوح