آرایشی و زیبایی, مراقبت و سلامتی

مضرات نور خورشید و لزوم استفاده از محصولات ضد آفتاب

 

با وجود اینکه نور خورشید فواید بسیاری دارد، اما در عین حال، تابش مستقیم آن یکی از عوامل تخریب پوست است. در واقع این نور در تمام فصول سال می ‌تواند آسیب‌ های جدی به پوست رسانده و باعث بیماری‌ های پوستی یا حتی سرطان شود. این مضرات نور خورشید، حتی در فصول سرد سال نیز وجود دارد. با توجه به اینکه محصولات ضد آفتاب، محصولاتی هستند، که پوست را از دریافت پرتوهای فرابنفش خورشید UVA، UVB و UVC محافظت می کنند، لذا لزوم استفاده از محصولات ضد آفتاب احساس می شود.

 

 

محصولات ضد آفتاب، دارای عبارتی تحت عنوان SPF می باشند. این عبارت مخفف عبارت Sun Protection Factor به معنی فاکتور حفاظت در برابر آفتاب است. ابن فاکتور نشان دهنده آن است، که یک ضد آفتاب تا چه میزان می تواند، از آفتاب سوختگی ناشی از اشعه UV جلوگیری کند. این عدد تا حدودی به میزان ضد آفتابی که مورد استفاده قرار می گیرد، نوع پوست، شدت نور خورشید، شرایط آب و هوایی و فاکتورهای شخصی و محیطی بستگی دارد.

 

 

چه کسانی و در چه زمانی باید از ضد آفتاب استفاده کنند؟

همه‌ ی افراد بالای ۶ ماه باید به صورت روزانه از محصولات ضد آفتاب استفاده کنند. حتی افرادی که در فضای بسته هستند، نیز در معرض پرتو‌های خورشید قرار می‌ گیرند.

 

 

 

هر چند ساعت یک بار تمدید کنیم؟

در صورت تماس طولانی مدت با آفتاب لازم است، هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار تمدید شود.

 

یک ضد آفتاب خوب چه خصوصیاتی دارد؟

  • وسیع الطیف باشد، یعنی از پوست در برابر کلیه اشعه‌ های UV محافظت کند.
  • دارای SPF مناسب باشد.
  • مناسب با نوع پوست شما باشد.
  • در برابر آب و تعریق مقاوم باشد.
  • مرطوب کننده و روشن کننده
  • محافظت از آفتاب سوختگی و کنترل کننده چربی پوست

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.