بهداشت و مراقبت از بدن, دیجی نلا مگ

چگونه بوی بد پا و کفش را از بین ببریم؟

بوی بد پا اغلب موجب ناراحتی افراد میشود. پاها، برخلاف دست ها، صورت و سایر نقاط بدن، در طول روز داخل کفش و یا جوراب قرار دارند. همین موضوع باعث تعریق پاها به خصوص در تابستان و آب و هوای گرم می شود.

 

علت عرق کردن پاها و بوی بد کف پاها چیست؟

علت بوی بد پا و کفش

 

 

عرق کردن پاها، در حالت عادی بدون بو هستند. در واقع تعریق به علت حضور غدد عرق موجود در کف پا صورت می گیرد. ترشحات این غدد، در ابتدا بدون بو است. ولی در حضور میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها کورینه باکتریوم و قارچ ها و غیره، این ترشحات متابولیز و تجزیه میشود و باعث ایجاد بوی نامطبوع در ناحیه کف پا خواهند شد.

لازم به ذکر است، که محیط های مرطوب و دارای رطوبت به رشد این میکروارگانیسم ها نیز کمک می کند. در واقع عرق به خودی خود بدبو نیست و عوامل میکروبی به خصوص لای انگشتان پا، می توانند آن را بدبو کنند. این موضوع می تواند باعث ایجاد بوی بد پاها و بوی بد کفش شود.

 

رفع بوی بد پا و کفش

رفع بوی بد پا و کفش

 

 

تلاش های بسیاری، جهت کنترل، جذب و پوشاندن بو های نامطبوع پا و کفش انجام شده است. تا این میکروب های مسئول بوی بد را از محیط های مرطوب که برای رشد و تکثیر عوامل میکروبی مورد نیاز است، دور کنند.  افراد بسیاری به دنبال درمان خانگی برای رفع بوی بد پا هستند و یا از روش هایی جهت رفع بوی بد کفش و عرق کردن پاها در کفش استفاده می کنند. از جمله مواردی که جهت دفع و و رفع میکروارگانیسم ها و به دنبال آن، رفع بوی نامطلوب می توانند مورد استفاده قرار گیرند، اسپری ها و محصولات ضد تعریق می باشند. اسپری های ضد تعریق و یا پدهای ضدعرق بهترین محصولات قابل استفاده برای این عنوان هستند.

 

اسپری برای رفع بوی کفش

 

اسپری بو بر کفش

 

 

یکی از محصولات لابراتوار نلا  اسپری بوگیر کفش  می باشد. این اسپری می تواند به راحتی با رفع باکتری های مولد بوی پا، به رفع بوی نامطبوع کف پا و داخل کفش کمک کند و بسیار موثر عمل کند. شما می توانید هرروز بعد از یک روز خسته کننده کاری، از این اسپری برای رفع بوی بد داخل کفش خود استفاده کنید. همچنین از این اسپری می توانید برای پیشگیری از ایجاد بوی نامطبوع در داخل کفش ها و یا جوراب خود، پیش از استفاده از کفش ها اسپری نمایید.

 

 

اسپری ضد تعریق و بو بر پا

 

 

از دیگر محصولات لابراتوار نلا، اسپری ضد تعریق و بوبر پا می باشد. این اسپری با حضور عصاره های گیاهی به همراه مقدار کمی آلومینیوم کلراید، را می توان برای از بین بردن میکروارگانیسم ها، به خصوص باکتری های کف پا، رفع بوی نامطبوع عرق و تنظیم و کنترل ترشحات عرق به کار برد. ضمنا استفاده از این اسپری، هیچگونه لک و سفیدکی بر روی لباس به جای نخواهد گذاشت.

از دیگر محصولات تولید شده توسط لابراتوار اکسی درم، اسپری ضد تعریق اکسی سوییت برای از بین بردن بوی نامطبوع بدن و حتی کف پا می باشد. این اسپری فاقد آلومینیوم سولفات می باشد.اسپری ضد تعریق و بوبر پا می تواند برای همه افراد حتی افرادی که از حضور آلومینیوم کلراید و عوارض ناشی از مصرف زیاد آن نگران هستند، قابل استفاده باشد. (بایستی این نکته را در نظر داشت، که اسپری ضد تعریق پا نلا حاوی آلومینیوم کلراید به میزان جزئی و استاندارد می باشد و عوارضی ایجاد نخواهد کرد).

 

روش های از بین بردن بوی بد پا و کفش

 

روش های از بین بردن بوی بد پا

 

 

روش های بسیاری برای رفع بوی نامطبوع کفش ها و کف پاها وجود دارد، که از هریک از آن ها می توانید به سلیقه و صلاح دید خود استفاده کنید. در مورد محصولات ضد تعریق و قابل استفاده برای این موضوع، پیش تر توضیحاتی داده شد. اما اگر به دنبال روش های طبیعی، گیاهی و یا درمان خانگی و طب سنتی برای رفع بوی نامطبوع و تعربق پاها و کفش های خود هستید، با ما همراه باشید.

 

درمان خانگی بوی بد پا

چه کاری می توان در مورد پاهای بد بو و کفش های بد بو انجام داد؟. این یک سوال رایج برای اکثر مردم است که در زیر در مورد این موضوع، توضیحاتی داده شده است.

 

 

درمان خانگی بوی بد پا

 

 

  • یکی از بهترین روش ها، جهت پیشگیری از ایجاد بوی نامطبوع  پاها و کفش ها، ضدعفونی نمودن و پاکسازی پاها می باشد. بدین منظور شما می توانید پاهای خود را روزانه با آب و صابون و یا با آب نمک بشویید، تا هم باکتری های موجود روی کف پاها را از بین ببرد و هم از ایجاد بوی بد کف پاها جلوگیری کند.

 

راهکارهای رفع بوی بد کفش

 

 

  • می توانید از کفش های دارای منافذ استفاده کنید و حدالامکان از کفش های پلاستیکی کمتر استفاده شود.

 

 

جوراب ضد تعریق پا

 

 

  • از جوراب های عرق گیر و ضد عرق ترجیحا نانو استفاده کنید و جوراب های خود را هرروز عوض کنید.

 

 

اسپری جوش شیرین و سرکه داخل کفش

 

 

  • می توانید از جوش شیرین و یا سرکه نیز برای شستشوی پاهای خود استفاده کنید. می توانید سرکه را با آب مخلوط کنید و پیش از استفاده از کفش ها، داخل آن ها اسپری کنید.(البته این موضوع لازم است بیان شود، که سرکه می تواند موجب تغییر رنگ برخی کفش ها شود.)

 

 

 

 

  • پس از درآوردن کفش ها، آن ها را برای چند ساعت استراحت دهید و تا چند ساعت از آن ها استفاده نکنید.

 

 

 

  • می توانید از اسپری های خوشبو کننده برای رفع بوی بد داخل کفش ها استفاده کنید. شما می توانید در منزل نیز به صورت طبیعی آن را تهیه و استفاده کنید. بدبن منظور استفاده از اسطوخدوس و میخک، برگ درخت چای و حتی بهارنارنج بهره ببرید. می توانید آن ها را بجوشانید و داخل کفش اسپری کنید و یا داخل کیسه های چای بریزید و داخل کفش قرار داد.

 

 

  • اگر کفش های شما خیس شدند، حتما در معرض نور خورشید قرار دهید و یا از سشوار برای خشک کردن آن ها استفاده کنید. از کفش های خیس استفاده نکنید، چون خیلی سریع پاهای شما بو میگیرد و کفش ها بدبو می شوند.

 

 

منبع:

سایت پزشکی WebMD

دیدگاهتان را بنویسید