وبلاگ دیجی نلا

تخلخل مو علت پنهان ریزش مو و راه های درمان خانگی آن

درمان تخلخل مو

تخلخل مو چیست؟

آناتومی مو و تخلخل مو

ممکن است که تا به حال اصطلاح تخلخل مو را نشنیده باشید و اصلا معنی آن را ندانید. در اصل، تخلخل یا پراسیتی (porosity) به معنی خلل و شکاف در چیزی می باشد. وقتی در مورد تخلخل مو صحبت می کنیم، منظور منافذ و شکاف داخل تارهای مو می باشد. پس زمانی که در مورد تخلخل یا خلل مو صحبت شود، می توان به توانایی موها برای جذب و حفظ رطوبت اشاره نمود.

 

پراسیتی یا تخلخل مو به چه معناست؟

مراقبت از مو و جلوگیری از تخلخل مو

برای درک تخلخل مو، لازم است، که درباره ساختارهای مو از قبل اطلاعاتی داشته باشیم.

مو، از سه لایه مختلف تشکیل شده، که این لایه ها عبارتند از:

 • کوتیکول یا (Cuticle): بیرونی ترین لایه مو است، که در واقع لایه ای سخت و محافظ مو می باشد. کوتیکول مو، در واقع اولین سد دفاعی مو در برابر شرایط محیطی و خارجی بوده و تحث تاثیر عوامل مختلفی مانند تابش نور خورشید، آلودگی، رطوبت و سایر عوامل آسیب رسان خارجی مو مانند شانه زدن بیش از حد مو، استفاده ی طولانی مدت از سشوار و وسایل گرمایشی (مانند اتو و فر کننده مو)، محصولات شیمیایی از قبیل رنگ ها یا شامپوهای حاوی سولفات و سایر موارد تضعیف می شود.
 • دومین لایه مو، قشر مو یا کورتکس مو (Cortex) می باشد. قشر مو حاوی پروتئین و رنگدانه ی مو است.
 • و درونی ترین لایه مو که مدولا نام دارد. این لایه، بخش نرم و مرکزی ساقه مو است.

 

انواع تخلخل مو:

عکس شماتیک تخلخل مو آسیب دیده

اگر سلول های روی کوتیکول مو به هم نزدیک باشند، نفوذ آب و روغن و سایر محصولات مراقبتی به مو، کاهش یافته و در این صورت رطوبت مورد نیاز به موها مختل شده و موها سلامتی خود را از دست می دهند. این دسته از موها، معمولا براقیت بیشتری به نسبت سایر موها دارند. حتی در صورتیکه فاصله بین کوتیکول موها زیاد باشد، رطوبت از دست می رود و از نظر ظاهری معمولا کدر و مات تر از سایر موها می باشند.

بنابراین موها دارای سه نوع تخلخل می باشند:

 • موها با تخلخل کم
 • مو با تخلخل متوسط
 • و مو با تخلخل بالا

مورد اول که پیشتر توضیح داده شد، درمورد موهایی با تخلخل کم هستند. زیرا فاصله بین سلول های کوتیکول مو کم بوده و فشرده و به هم نزدیک هستند، بنابراین موها نمی توانند رطوبت را جذب کنند و تخلخل آن ها کم است. مورد دوم توضیحات بالا، در مورد موهایی با پراسیتی بالا است. در این حالت همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، فاصله بین کوتیکول های مو زیاد بوده و موها کمتر می توانند هیدراته و مرطوب بمانند و سریع تر از موهای دیگر دچار خشکی و وزی می شوند.

.

نحوه ی مراقبت از کوتیکول مو- تست تشخیص تخلخل کوتیکول مو:

تشخیص تخلخل مو

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، کوتیکول مو، بخش مهمی از ساختارمو برای حفظ سلامت آن می باشد. رسیدگی به موها و توجه به سلامت آن بسیار مهم است. برای اینکه موها هیدراته، مرطوب و در نهایت سالم باشند، بایستی محصولات استفاده بر روی مو، به قشر مو برسند. آسیب به کوتیکول مو، می تواند موهایی ناسالم، ضعیف، خشک و دارای موخوره و شکننده را ایجاد کند. در این صورت، موها درخشش خود را از دست داده و ظاهری کدر پیدا می کنند. لذا رسیدگی و مراقبت از کوتیکول مو و توجه به سلول های موجود درون کوتیکول مو و فاصله بین آن ها بسیار اهمیت دارد.

نکات لازم برای مراقبت و محافظت از کوتیکول مو:

 

 • سعی کنید، از شامپوها و محصولات مراقبتی مو حاوی سیلیکون و سولفات کمتر استفاده کنید.
 • از ماسک و کرم های مو حاوی روغن ها و عصاره های گیاهی مانند: آووکادو، نارگیل، آلوئه ورا، رزماری، نعناع، گرچک و غیره استفاده کنید.
 • موهای خود را تغذیه و آبرسانی کنید. از محصولات نرم کننده و مرطوب کننده مناسب با نوع موهای خود استفاده کنید.
 • موها را کمتر تحت تاثیر عوامل آسیب رسان مانند رنگ مو، دکلره و غیره قرار داده و از اتوی مو و سشوار کمتر استفاده کنید.
 • اهمیت به تغذیه مو: رژيم غذایی مناسب و مصرف میوه و سبزیجات حاوی ویتامین ها و اسیدهای چرب موثر می تواند به حفظ آب و رطوبت به داخل ساقه های مو کمک کرده و از آسیب به کوتیکول جلوگیری کند.
 • مصرف و بهره گیری از مکمل های تقویتی مو و ویتامین های C، گروه B مانند B5 و B12 نیز می توانند برای تقویت و رشد موها موثر باشند. استفاده از این ترکیبات، برای جلوگیری از آسیب به کوتیکول مو و ایجاد تخلخل مو نیز می توانند موثر و کارآمد باشند.

 

نحوه تشخیص تخلخل مو:

تخلخل و ریزش مو

نحوه تشخیص تخلخل موها اغلب توسط متخصص پوست و مو انجام می شود. اما می توان با چند روش ساده نیز در خانه به وجود آن پی برد. در هر صورت، به خاطر داشته باشید، که روش های تشخیص تخلخل مو در خانه، ممکن است با خطا همراه باشند و بهترین و تضمین ترین روش، رجوع به پزشکان پوست و مو می باشد.

 • کاهش حجم مو و نازک شدن تارهای مو
 • کاهش تراکم موهای سر
 • ریزش مو و تغییر در رنگ مو

 

درمان تخلخل مو:

درمان تخلخل مو در خانه

برای بهبود و درمان تخلخل موها و کاهش آسیب کوتیکول موها می توان از محصولات ترمیم کننده، نرم کننده و آبرسان حاوی مواد موثر مانند روغن های گیاهی و ویتامین ها استفاده نمود. یکی از بهترین محصولات مورد استفاده در این زمینه، بهره گیری از کره های مو و یا ماسک مو می باشد.

کره های مو  با استفاده منظم، از تخلخل موها کم ، به تامین مواد مغذی و ویتامین ها به ساقه های مو کمک می نماید. موجب ترمیم موهای ضعیفو خشک شوند. یکی از محصولات موثر برای این موضوع، کره مو نلا می باشد. کره مو نلا که در دو نوع کره مو آووکادو و کره مو انار تهیه شده، برای انواع موهای خشک، آسیب دیده، وز و دارای موخوره موثر می باشند. کره مو انار علاوه بر موارد گفته شده، برای موهای آسیب دیده تحث تاثیر رنگ مو و موهای رنگ شده و دکلره نیز موثر است.

 

منبع:سایت پزشکی  WebMD

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید