سبک زندگی, محصولات مراقبتی مو, مراقبت و سلامتی

7 اشتباه رایج در مراقبت از مو

از اشتباهات رایج در مراقبت از مو

موها، نقش مهمی در زیبایی و ظاهر افراد دارند، بنابراین مراقبت و رسیدگی به آن ها بسیار اهمیت دارد. برخی اشتباهات رایج در مراقبت از مو، موجب آسیب رساندن به موها می شوند. با در نظر گرفتن 7 توصیه زیر، می توانید موهایی سالم، زیبا و به دور از آسیب داشته باشید، پس با ما تا آخر این این مقاله همراه باشید:

 اشتباهات رایج در مراقبت از مو

  1. با موهای خیس نخوابید :

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که اکثر افراد مرتکب می شوند، خوابیدن با موهای خیس است.جالب است بدانید، که زمانی که موها خیس هستند، در آسیب پذیرترین حالت خود قرار دارند. بنابراین به راحتی دچار شکستگی و آسیب دیدگی و موخوره می شوند. همچنین خوابیدن با موهای خیس، باعث رطوبت بالشت و ایجاد زمینه رشد و تکثیر قارچ و باکتری میشود و در نتیجه ممکن است عفونت های قارچی و باکتریایی را ایجاد بکند. لذا سعی کنید، که حتما قبل از خوابیدن موهای خود را خشک کنید.

 

 7 اشتباه رایج در مراقبت مو

 

 

  1. موهای خود را با کش، محکم نبندید:

سفت بستن موها با کش، خصوصا زمانی که موها خیس هستند، باعث کشیده شدن تارهای مو و فشار به ریشه آن ها می شود و این عمل به آسیب دیدگی موها و ریزش آنها منجر می شود. بنابراین سعی کنید، که موهای خود را با کش به خصوص به حالت سفت نبندید و یا حدالامکان از کش استفاده نکنید. استفاده از کش های پارچه ای یا گیره سر به جای کش های تنگ و پلاستیکی، آسیب کمتری به موها وارد می کند.

با کش بستن موها

 

 

 

  1. از روبالشتی های ساتن استفاده کنید:

روبالشتی های پلاستیکی یا پلی استری، باعث ایجاد چسبندگی و اصطکاک با تارهای مو و وزی آن ها می شوند. بنابراین از دیگر اشتباهات رایج در مراقبت از مو شناخته میشود و توصیه می کنیم در اولین فرصت آن را تعویض کنید. همچنین روبالشتی های نخی با اینکه از انواع پلاستیکی بهتر هستند، اما می توانند مواد آرایشی، آلودگی و چربی را به خود جذب کند و باعث شکنندگی، آسیب و گره موها شوند. روبالشتی های ساتن، سایش، کشش و اصطکاک با تارهای مو ایجاد نمیکند و و مانع ایجاد گره ، وز، شکنندگی، وز و سایر آسیب ها به مو، به خصوص موهای خشک و مجعد می شود. همچنین استفاده از آنها به حفظ چربی طبیعی موها کمک می کند

 

روبالشتی ساتن از اشتباهات رایج در مراقبت از مو

 

 

  1. هر چند وقت یکبار رو بالشتی خود را عوض کنید:

رعایت بهداشت روبالشتی، برای سلامت موها بسیار مهم است. روبالشتی پس از مدتی باکتریها، چربی و آلودگی را به خود جذب میکند، و عوض نکردن مرتب آن، می تواند باعث انسداد منافذ مو و ریزش آن شود. همچنین عدم تمیز نگه داشتن روبالشتی، با ایجاد مکانی مناسب برای رشد باکتری ها و قارچ ها، موجب بروز آکنه و جوش چرکی شود. بنابراین سعی کنید، هفته ای یک الی دوبار ملحفه و روبالشتی های خود را مخصوصا اگر مو و پوستی چرب دارید، تعویض کنید و یا بشویید.

 

روبالشتی تمیز

 

 

  1. دوش آب گرم نگیرید:

یکی دیگر از کارهایی که باعث آسیب به تارها و ریشه مو می شود، استفاده از آب گرم یا داغ برای شستشوی آنها می باشد. آب گرم می تواند چربی طبیعی پوست سر را از بین ببرد و باعث شکنندگی، خشکی، موخوره و حتی ریزش موها شود. این حالت برای افرادی که عادت به استحمام هر روزه دارند، شدیدتر خواهد شد. استفاده از آب ولرم، بهترین گزینه برای شستشو و استحمام می باشد.

دوش آب سرد و سلامت مو

 

 

 

  1. با موهای خود بازی نکنید:

برخی افراد عادت دارند با موهای خود بازی کنند و یا آن ها را دور انگشتان خود بپیچند. اما باید بدانید این کارها، باعث فشار  به تارها و ریشه ی مو، نازکی، شکنندگی، موخوره و حتی ریزش مو میشود.

پیچش مو

 

 

  1. از استفاده بیش از حد از سشوار و یا اتوی مو بپرهیزید:

سشوار یا استفاده از ابزاری همانند اتوی مو، از اشتباهات رایج در مراقبت از مو است که می تواند به تدریج آسیب های زیادی به تارهای مو وارد کند. از جمله این آسیب ها می توان به خشکی، وز شدن، موخوره، شکنندگی و ریزش مو اشاره نمود. بنابراین سعی کنید، که هرروز سشوار نکشید و یا از اتوی مو استفاده نکنید. زمانی که عجله ای برای خشک شدن موهای خود ندارید، اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی در دمای محیط خشک شوند. همچنین می توانید برای جلوگیری از اثرات مضر سشوار به هنگام استفاده از آن، از سری های مخصوص آن استفاده کنید. این نکته را فراموش نکنید، که هنگام استفاده از سشوار آن را همیشه روی موهایتان حرکت دهید و متمرکز بر روی یک نقطه نگه ندارید.

 

سشوار مو

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید