بهداشت و مراقبت از بدن, سبک زندگی, مراقبت و سلامتی

روتین پوستی در فصول گرم و تابستان چه تغییراتی میکند؟

فصول گرم و مراقبت از پوست

تاثیرات فصل تابستان بر روی پوست افراد چیست؟

اشعه فرابنفش خورشید در فصول گرم

 

پوست در فصول گرم تابستان یکی از مهم ترین ارگان های ارزیابی کننده در زیبایی افراد، به خصوص خانم ها می باشد. گرمای شدید در تابستان، آب و هوای گرم، نور خورشید و اشعه های مضر فرابنفش حاصل از آن، می تواند برای پوست و سلامت آن ناخوشایند بوده و مشکلاتی روی پوست ایجاد کند. بنابراین مراقبت از پوست و رسیدگی آن می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

 

مشکلات پوستی در فصول گرم:

تیرگی پوست

 

همانطور که در بالا اشاره شد، تابش نور خورشید بر روی پوست باعث ایجاد مشکلات بسیاری می شود. از مشکلات در فصل گرم تابستان و آب وهوای گرم و هنگامی که نور خورشید مستقیما بر روی پوست می تابد، شدیدتر شده وعوارض بیشتری بر روی پوست و حتی موها به جای می گذارد. از جمله مشکلات ایجاد شده توسط تابش نور خورشید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • جوش، آکنه و چربی پوست در تابستان:

آکنه و استفاده از سرم ضد جوش در روتین پوستی

یکی از مشکلات ایجاد شده در فصول گرم سال بر روی پوست، ایجاد جوش و آکنه می باشد. افزایش دمای محیط به همراه رطوبت و گرما، در ماه های تابستان می تواند فعالیت غدد چربی رو پوست را افزایش دهد. همین موضوع باعث می شود، که پوست چرب، چرب تر به نظر رسیده و پوست خشک، خشن و پوسته پوسته به نظر برسد. علاوه بر این گرما باعث می شود، که منافذ پوستی توسط عرق و چربی مسدود شده و باعث به دام انداختن باکتری ها می شود. در صورت افزایش تولید و تجمع ترشحات چربی غدد چربی روی پوست و همچنین مسدود شدن منافذ باز پوست، جوش و آکنه ایجاد می شود. بنابراین بایستی تمامی مراقبت های لازم برای پوست را انجام دهید، پوستی سالم و جوان داشته باشید.

 

 • لک پوستی در فصول گرم سال:

خشکی پوست در فصول گرم و تابستان

 

یکی دیگر از معضلات ایجاد شده توسط گرما و افزایش دما، بروز لک های پوستی می باشد. این لکه ها که توسط نور خورشید و اشعه مضر فرابنفش (UV) ایجاد می شود، معمولا بیضی شکل بوده و تیره هستند. این لکه ها که بیشتر روی صورت، دست، بازو، روی پا، شانه ها و کمر مشاهده می شوند. به دلیل اشعه ی UV ایجاد می شوند. این اشعه می تواند بر روی ملانین سازی و سرعت تولید آن تاثیر گذارد و باعث بروز این عارضه شود.

 

 • تیرگی آفتاب سوختگی پوست:

اهمیت مراقبت پوستی در فصول گرم

 

بروز تیرگی و عدم شفافیت پوست ناشی از نور خورشید را که اصطلاحا به آن تیرگی آفتاب سوختگی می گویند. از دیگر معضلات حضور نور خورشید و تاثیرات منفی آن است. این عارضه دقیقا مانند ایجاد شدن لک ها روی پوست، به دلیل تابش UV بر روی پوست رخ داده و می تواند بر روی ملانین سازی در پوست تاثیر بگذارد. بنابراین پس از قرار گیری طولانی مدت در معرض نور خورشید، بایستی حتما از ضدآفتاب ها استفاده نمایید، تا دچار این مشکل نشوید.

 

 • تابستان و ارتباط آن با خشکی پوست:

خشکی و ترک پوستی

 

خشکی پوست، از دیگر مشکلات در این فصل گرم سال می باشد. این مشکل به دلیل کمبود آب و تبخیر شدن آب از روی پوست رخ می دهد. بر این اساس، اولین گام برای حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از تبخیرآب در لایه های پوستی، استفاده از محصولات آبرسان و مرطوب کننده با توجه به نوع پوست خود است.

 

 • پیری و آب و هوای گرم:

نورخورشید و تاثیر آن در پیری زودرس

 

تابش نور خورشید و ماورای بنفش می تواند بر روی کلاژن سازی و سلامت پوست نقش بسیار مهمی داشته باشد. در واقع با برخورد نور UV به روی پوست، سلول هایی که کلاژن و الاستین سازی می کنند، که هردو پروتئین های مهم در زمینه ایجاد جوانی و نشاط پوست می باشند تضعیف شده و عملکرد خود را از دست می دهند. این حالت به مرور می تواند سنتز و تولید این دو پروتئین را کاهش داده و پوست خاصیت الاستیسیته و کشسانی خود را از دست می دهد. بدین ترتیب فرد به مرور و با عدم رعایت نکات لازم در آب و هوای گرم فصل تابستان، دچار پیری زودرس و چین و چروک خواهد شد.

 

شستشوی صورت در فصول گرم:

شستشو مرتب پوست در روتین پوستی

 

ممکن است، برای برخی این سوال پیش بیاید، که در فصول گرم سال چگونه می توان صورت را شست و از پوست مراقبت کرد؟ این موضوع در تعطیلات فصل تابستان نیز می تواند ایجاد شود. زیرا در تعطیلات، افراد بسیاری زمان کافی برای رسیدگی به سلامت و مراقبت از پوست خود دارند. برای پاسخ سوال های خود، تا انتهای مطالب با هم همراه باشید.

 

اهمیت رسیدگی به پوست در تعطیلات تابستانی:

روتین پوستی در تابستان

 

عدم رسیدگی به پوست، باعث ایجاد آسیب های بسیاری مانند آفتاب سوختگی، خشکی و پوسته پوسته شدن، نمایان شدن چین و چروک، از دست دادن طراوت و شادابی و حتی سرطان پوستی می شود. بنابراین رسیدگی به پوست امری مهم است. بدین منظور می توانید از روش های زیر استفاده نمایید:

 

7 راه مراقبتی از پوست در فصل تابستان:

 • استفاده از ضدآفتاب در آب و هوای گرم:

ضد آفتاب در فصول گرم سال

 

حتما از محصولات ضد آفتاب برای قسمت هایی از پوست که در معرض نور خورشید قرار دارند، استفاده کنید. تا از صدمات و آسیب های احتمالی روی پوست جلوگیری شود. توجه نمایید، از ضد آفتاب ها با SPF مناسب پوست خود استفاده کنید. به علاوه بر این فراموش نکنید، که از این محصولات حدالقل دو بار در طول روز، حتی در صورتی که در معرض مستقیم نور خورشید قرار نمی گیرید، استفاده نمایید. این موضوع در مورد کودکان با توجه به پوست لطیف و حساس آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

در واقع باید گفت، که محصولات ضدآفتاب دوست شما در فصل تابستان هستند. می توانید از آن ها برای محافظت در برابر اشعه های UVA و  UVB نور خورشید استفاده کنید.

 

 • تاثیرات آنتی اکسیدان ها بر پوست و اهمیت استفاده از آن ها:

تغذیه مناسب برای زیبایی پوست

 

در فصول گرم سال و آب و هوای گرم، حتما روی ترکیبات آنتی اکسیدانی خوب سرمایه گذاری کنید. سرم آنتی اکسیدان یا سایر محصولات آنتی اکسیدانی، می توانند از پوست شما در مقابل عوامل آسیب رسان محیطی مانند اشعه UV محافظت کنند و مانند لایه ای محافظتی برای پوست عمل می کنند. علاوه بر این، آنتی اکسیدان ها می توانند به سنتز کلاژن کمک کنند و رادیکال های آزاد مضر را برای جلوگیری از آسیب پوستی (که در وبلاگ های آتی در مورد رادیکال آزاد و نقش آن در معضلات پوستی توضیح خواهیم داد) از بین ببرند. می توان از فواید این ترکیبات، با افزودن به رژیم غذایی، برای داشتن پوستی جوان تر و سالم تر نیز بهره برد.

 

 • لزوم لایه برداری پوست در تابستان:

کرم های پوستی برای تابستان

 

کرم های لایه بردار و تونرها را در روتین روزانه پوستی خود قرار دهید. این محصولات از پوست در برابر تجمع بافت های مرده، ضخیم و چربی های اضافی محافظت کرده و به پوست اجازه تنفس می دهند و در نهایت پوستی جوان، شاداب، با نشاط و بدون آکنه و چرب خواهید داشت. علاوه بر این می تواند از سفیدآب نیز برای رفع پوست های مرده و شاخی شده روی سطح پوست نیز استفاده کنید، تا به ترمیم و بازسازی پوست شما کمک کند.

 

 • توجه به هیدراته کردن پوست در فصول گرم:

تاثیرات مرطوب نگه داشتن پوست در تابستان

 

از محصولات هیدراته کننده (آبرسان) و مرطوب کننده استفاده کنید. این محصولات رطوبت کافی را به پوست می رساند. لایه محافظتی روی پوست ایجاد کرده. از تبخیر و خشکی آن در برابر نور خورشید جلوگیری می کنند.

 

 • رعایت تغذیه مناسب در تابستان برای حفظ شادابی پوست:

تغذیه سالم در روتین پوستی

 

همچنین برای مراقبت بیشتر از پوست در فصول گرم سال، مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات مانند پرتقال، هویج، آووکادو، انگور قرمز، انجیر، گوجه فرنگی، کلم بروکلی و غیره را فراموش نکنید. این مواد غذایی، علاوه بر تامین رطوبت و سایر مواد مغذی  پوست، سرشار از آنتی اکسیدان ها بوده و می توانند برای حفظ سلامت پوست بسیار موثر باشند. به علاوه می توانید از کرم ها و لوسیون های دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند ویتامین C نیز استفاده کنید.

 

 • استفاده از شوینده های تخصصی با توجه به نوع پوست خود و توجه به فصول مختلف:

شستشوی صحیح در روتین پوستی

 

رعایت این نکته الزامی است، که از هر شوینده با توجه به نوع پوست خود استفاده کنید. به عنوان مثال نحوه مراقبت از پوست، در کسانی که پوستی چرب و یا مختلط دارند، با افرادی که پوستی حساس و خشک دارند، کاملا متفاوت است. این موضوع در مورد فصول نیز حائز اهمیت است. نحوه شستشو در زمستان بسیار متفاوت است و بسیاری از افراد از شوینده های مغذی استفاده می کنند، در حالیکه در تابستان و در مورد افرادی که پوستی چرب دارند، افراد از محصولات فاقد چربی یا کنترل کننده ترشحات چربی پوست استفاده می کنند.

 

 • نوشیدن آب به مقدار کافی:

نوشیدن آب کافی و تاثیر آن بر پوست

یکی دیگر از مواردی که در فصل گرم تابستان و آب و هوای گرم باید انجام داد، نوشیدن آب به مقدار کافی است. مصرف کافی آن می تواند پوست را نرم، درخشان، لطیف و شفاف کند و از خشکی پوست به خصوص در این فصول بکاهد. ضمنا به خاطر داشته باشید، که نوشیدن آب می تواند به دفع سموم از پوست، به وسیله ادرار و عرق کمک کند.

 

روتین پوستی روزانه در فصول گرم با محصولات نلا:

با توجه به مطالب گفته شده، حتما این نکته را درک کرده اید، که روتین مراقبتی از پوست در فصل گرم تابستان فقط شامل استفاده از ضدآفتاب ها نیست! بر این اساس و با توجه به اصول مراقبتی صحیح از پوست در آب و هوای گر بایستی نکات زیر را رعایت فرمایید:

میسلار واتر:

 • برای پاک کردن آرایش و آلودگی از سطح پوست، ابتدا نیاز به استفاده از محلول پاک کننده آرایش دور چشم و صورت میسلار واتر وجود دارد. خوشبختانه لابراتوار نلا با توجه به تحقیقات علمی و بررسی های لازم، میسلار واتر نلا را با استفاده از عصاره های گیاهی تهیه و تولید نموده است. این محلول را در ابتدا جهت پاکسازی پوست صورت با استفاده از پد لطیف 100% پنبه ای پاک کننده آرایش نلا می توانید استفاده کنید و سپس روتین روزانه مراقبتی پوست را انجام دهید. پس از استفاده از میسلار واتر، می توان از تونرهای شستشو دهنده پوست صورت برای تنظیم pH پوست استفاده نمود.

 

روتین پوستی میسلار واتر نلا

اسپری آب اکسی واتر:

 • پس از پاکسازی پوست، می توان از آبرسان های مخصوص پوست با توجه به pH طبیعی پوست، استفاده نمود. براین اساس اسپری آبرسان نلا را می توان پس از پاک کردن و شستشوی پوست، جهت حفظ رطوبت پوست استفاده نمود.

روتین پوستی اسپری اکسی واتر

آب رسان قوی اوسرین نلا :

 • می توان پس از پاک کردن آرایش، از مرطوب کننده های پوست نیز بهره برد. محصولات مرطوب کننده را همانطور که پیشتر اشاره شد، بایستی حتما با توجه به نوع پوست انتخاب نمود. لابراتوار نلا، مرطوب کننده های بسیاری را با توجه به نوع پوست و کارایی آن برای افراد تهیه نموده است. به عنوان مثال: کرم مرطوب کننده اوسرین اوره نلا برای نرم و مرطوب کردن پوست های خشک و بسیار خشک می توان استفاده نمود.

کرم مرطوب کننده اوسرین نلا روتین پوستی فصول گرم و تابستان

اسپری ویتامین سی و ماسک لایه بردار نلا :

روتین پوستی فصول گرم تابستان اسپری ویتامین c و ماسک لایه بردار نلا

سرم ضد جوش نلا :

 • اگر از جوش های پوستی، به خصوص در آب و هوای گرم فصل تابستان و تعطیلات رنج می برید، می توانید از محصولات ضدجوش و پاک کننده جای جوش استفاده کنید. سرم آنتی آکنه نلا  عارضه جانبی پس از استفاده بر روی پوست نیز ایجاد نمی کند.

سرم ضد جوش نلا روتین پوستی فصول گرم تابستان

ضدآفتاب نلا :

 • در نهایت لازم است، علاوه بر محصولات دیگر حتما از محصولات ضدآفتاب استفاده نمایید. محصولات ضدآفتاب لابراتوار نلا و اکسی درم را می توانید به راحتی در سایت دیجی نلا مشاهده کرده و با توجه به ترکیبات موجود در آن ها، نوع پوست و SPF، با ثبت سفارش و خرید از مزایای آن ها بهره مند شوید. به عنوان مثال، لوسیون ضد آفتاب فاقد چربی نلا با SPF 30 برای افراد با پوست های چرب و خیلی چرب و یا مختلط توصیه می شود، که ترشحات چربی روی پوست را تنظیم نموده . ترشحات اضافی پوست جلوگیری می کند.

لوسیون ضد آفتاب فاقد چربی نلا مخصوص تابستان

منابع:

healthline

سایت پزشکی WebMD

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید